Hádanka: Kolik členek má kvarteto Swing Girls?

7/6/2011

7. 6. 2011, 21.15
Brno-střed – Zdá se to být jednoduchá otázka: Kolik členek má jazzové kvarteto Swing Girls? Foto: Barbora Pavlíčková„Kvarteto? Přece čtyři, ne?“ mohla by znít jednoduchá odpověď. Není to pravda. Kvarteto Swing Girls má členky tři...

„Hraje s námi baskytarista David Rebenda,“ vysvětluje flétnistka Barbora Janková. S dívkami ale už cvičí i nová basistka. „Takže zase budeme dívčí kapela,“ dodává dívka.

Ale aby to s těmi počty nebylo tak jednoduché, na dnešním vystoupení na brněnském náměstí Svobody podpořily kvarteto ještě dvě zpěvačky.

Ať už je dívek v kvartetu kolik chce, celá skupina Swing Girls dnes zahrála Brňanům skladby různých žánrů – swingové a jazzové melodie, orchestrální bluesové skladby i populární latinu. Po světových evergreenech přišla na řadu i česká píseň. Skladbu Yvetty Simonové Zhasněte lampiony procítěně zazpívala zpěvačka Tereza Domanská a sklidila velký aplaus, stejně jako druhá zpěvačka Ivana Kociánová při své sólové skladbě.

„Hrajeme spolu asi dva roky, dohromady nás dal náš učitel na hudební škole v Břeclavi,“ vzpomíná na vznik skupiny flétnistka Janková.

Největším dosavadním úspěchem nadějné skupiny je stříbrná příčka na celostátní soutěži uměleckých škol v Litvínově. Takovému úspěchu muzikantek, kterým je kolem patnácti let, však předcházelo mnoho hodin cvičení.

„Na zkouškách se scházíme dvakrát týdně, ale pro nás je to zábava,“ tvrdí pianistka Dominika Buchtová. I přes dřinu a úspěchy zůstává hudba pro většinu hráček jen koníčkem. Své štěstí při zkouškách na konzervatoř chce zkusit jen Karolína Kornfeilová, která v kapele hraje na bicí.

Dnešní vystoupení Swing Girls bylo součástí projektu Mozartovy děti, který dává prostor nadaným žákům základních uměleckých škol vystoupit na pódiu v centru Brna před zraky stovek posluchačů.

Cílem je nalákat děti k vlastnímu muzicírování a ukázat, že navštěvovat ve volném čase uměleckou školu může být opravdu zábava. Třeba skutečně po zhlédnutí a poslechu Sving Girls a vůbec celém dnešním programu na náměstí Svobody začnou děti žadonit u rodičů, aby je zapsali do „hudebky“...

Barbora Pavlíčková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en