Hasiči předvedli lidem, co umějí

8/6/2008
8. 6. 2008, 13.40
Brno-střed – Hlavně rodiče sHasiči na náměstí Svobody. Foto: Zuzana Klementová dětmi přilákaly dnešní ukázky práce brněnských hasičů na náměstí Svobody. Nejúctyhodnějším aktérem představení byl automobilový žebřík, jehož plošina čněla vysoko nad dlažbu náměstí.

„Někdo je tam nahoře!“ hlásila asi pětiletá holčička a ukazovala do výšky, kde se první z diváků připravoval na spuštění z hasičské plošiny pomocí evakuačního spirálového rukávu. Odvážlivce odměnil po návratu na zem potlesk přihlížejících.

Při další ukázce předvedli hasiči hašení plynu takzvanou impulsní technologií hašení. „Pojďte radši dál,“ táhl otec svou početnou rodinu od pásky, která ohraničovala prostor pro prezentaci. Jeden z hasičů se totiž s loučí v ruce blížil k láhvi, ze které unikal stlačený plyn. Vyšlehl plamen. Vzápětí ho však jiný z hasičů uhasil silným proudem vody.

Nakonec předvedli hasiči slaňování z plošiny. Diváky nejvíc zaujal lezec, který se k zemi spouštěl hlavou dolů. Děti si pak mohly vyzkoušet práci hasičů. Proudem vody z hasičské hadice se strefovaly do makety domu.

„Naše práce je taková, že když někam přijdeme, vymezíme prostor a nikoho tam nepustíme. Tady se lidé na to, co děláme, mohou podívat zblízka a v bezpečí,“ komentoval prezentaci velitel požární stanice v Lidické ulici Petr Oháňka.

Zuzana Klementová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně
cz en