Jiří Morávek k festivalu zábavy: Nejvíc mě zajímají reakce lidí

8/6/2008
8. 6. 2008, 14.20
Brno-střed – Jedenáctý ročník brněnské ohňostrojné přehlídky Ignis Brunensis je už minulostí, končí také celý festival zábavy Brno – město uprostřed Evropy. Po čtrnácti dnech plných atraktivních programů se město opět vrací do letního poklidu. Organizátoři festivalu v čele s Jiřím Morávkem ale moc odpočívat nemohou. Přípravy dalšího ročníku jsou v plném proudu.Jiří Morávek chce v Brně pouliční festival. Foto: Zuzana Klementová

Uvažujete o tom, že by se ohňostroje mohly konat i někde jinde než na přehradě?
Pokud bude přehrada dostatečně napuštěná vodou, zůstane soutěžní ohňostrojná přehlídka určitě na ní. Samozřejmě jsou i jiná místa, o kterých jsme uvažovali už dříve. Jedna z alternativ je automotodrom, kde jsme před dvěma či třemi lety zkoušeli jeden ohňostroj s doprovodným programem. Zdá se mi ale, že přehrada je kvůli obrovské návštěvnosti nejideálnější. A nesoutěžní ohňostroje budeme zásadně držet v historické části města.

Které z akcí letošního festivalu jste navštívil?
Navštívil jsem prakticky všechny akce, ale ne jako divák. Spíš v rámci kontrolních mechanismů z hlediska producenta. Nebylo možné stihnout absolutně všechno, ale většinu těch akcí jsem minimálně navštívil, anebo při kontrole nějakým způsobem objel.

A co se vám nejvíc líbilo?

Pro mě je jednoznačně nejkrásnější ohňostrojná přehlídka. Vidím do každého ohňostroje prakticky od začátku, kdy se začne rodit. Všechno prochází přes můj stůl. Z ostatních akcí je těžké nějakou vybrat. Mě nejvíce zajímají reakce lidí, a ty byly prakticky vždycky pozitivní. Škarohlídů, kteří byli na počátku, výrazně ubylo.

Jak jste spokojený s návštěvností?

Letošní návštěvnost je rekordní. Do středy jsme zaznamenali zhruba milion dvě stě tisíc návštěvníků, loni to bylo za čtrnáct dní něco přes milion. Dá se předpokládat, že letos dosáhneme hranice kolem jednoho a půl milionu návštěvníků. Výborným spoluhráčem je tento rok počasí. Je prakticky nejlepší ze všech ročníků.

Projekt Sochy v ulicích se potýkal s vandalismem. Zaznamenali jste podobné problémy i na jiných festivalových akcích?
Pravda je, že ty sochy byly největším magnetem pro hlupáky. Bohužel pro to nemám jiný výraz. Normálně žádný zásadní problém s vandalstvím nemáme. Byl jeden v uvozovkách blázen, který zapaloval seno na přehradě v době, kdy skončil japonský ohňostroj.

Máte z letošního ročníku nějaký zážitek, který vás opravdu potěšil? Třeba nějakou pochvalu, které si ceníte?
Pochvala samozřejmě vždycky potěší. Lidé nám nechávají hrát v rádiu, posílají nám maily a krásné dopisy. Podporují nás i v těch nejtěžších chvílích. To jednoznačně drží člověka u toho, že je to správné. Další momentem jsou reakce lidí na akcích. Těší mě, že se tam lidé k sobě chovají přece jenom trochu jinak, řekl bych přátelštěji, že se daří vytvářet atmosféru, která přivádí lidi k sobě. A to je důvod, proč by akce měla pokračovat.

Oddychnete si jako organizátor po ukončení festivalu, nebo hned začnete intenzivně pracovat na dalším ročníku?

Intenzivní přípravy příštího ročníku začaly už koncem loňského roku. Je to permanentní pracovní boj. Na přelomu června a července zveřejníme základní programovou strukturu dalšího ročníku. Příští rok se těsně před termínem festivalu v Brně koná ministriáda, setkání ministrů zemědělství Evropské unie. Připravujeme prodloužení festivalu, abychom představili náš region ve svátečním světle.

A mohou návštěvníci festivalu očekávat i nějaké další novinky?
V dlouhodobějším plánu chceme vytvořit v Brně pouliční karneval. Nechceme se srovnávat s Riem de Janeirem. Myslím si ale, že by bylo skvělé, kdyby se lidé dovedli v uvozovkách odvázat, dokázali na sebe obléct nějaký kostým, přijít do ulic a hrát s herci. Protože lidé by se měli umět bavit všude na světě.

Zuzana Klementová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně
cz en