Jubilejní patnáctý ročník brněnského festivalu přináší tradiční akce i novinky

23/5/2012

23. 5. 2012, 11.40
Brno
– Už za dva dny se brněnské nebe rozzáří. Ohňostrůjná show se letos při zahájení vrací tam, kde začala – na Kraví horu. O tuto show se postarají domácí ohňostrůjci ze společnosti Theatrum Pyroboli. Všechny soutěžní ohňostroje pak i letos budou na brněnské přehradě. Postupně se představí ohňostrůjci z České republiky, Španělska, Austrálie a Číny. V závěrečné show nad hradem Špilberk se pak poprvé představí česko-rakouský tým.

„Na ohňostroje se moc těším, myslím, že letos budou stát za to. Vím, že budou soutěžit čínští ohňostrůjci, kteří se starali o ohňostroje na olympiádě v Pekingu,“ řekla například Kateřina Čermáková, která sledovala festival i loni. Neodradí jí ani špatné počasí. „Minule jsme taky několikrát zmokli, ale i tak to stálo za to. Ale kdyby letos bylo lepší počasí, zlobit se určitě nebudu,“ dodala. Také brněnský primátor Roman Onderka doufá v lepší počasí. „Loni jsme si deště užili dost, tak snad to letos bude lepší,“ uvedl.

Stejně jako loni, i letos rozzáří ohňostroje nebe nad brněnskou přehradou. Foto: Robert VystrčilDiváci se mohou těšit nejen na ohňostrůjná představení, ale také na další akce, které už lze považovat za tradiční. V sobotu 26. května se v areálu Panská Lícha uskuteční Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. Den poté pak bude letiště v Tuřanech patřit rodinám – bude tam dětský den, na němž vystoupí například skupina Těžký Pokondr.

Brněnské nebe budou i letos při Ballon Jamu křižovat horkovzdušné balóny. Zájemci se tak budou moci na celé festivalové dění podívat i z ptačí perspektivy. Při Dopravní nostalgii zase do brněnských ulic vyrazí historické tramvaje, autobusy či trolejbusy, takže kdo nemá rád výšky, může vyzkoušet neobvyklé cestování i na pevné zemi.

Organizátoři si pro jubilejní patnáctý ročník festivalu připravili i několik novinek. Po dlouhých 143 letech se do města vrátí závod velocipedistů. Jezdci na velkých kolech představí své umění na náměstí Svobody už v pátek 25. května nejen v časovce, ale také v jízdě elegance. „Každý velocipedista na sobě bude mít historický kostým z doby, kdy se na takových kolech jezdilo,“ láká diváky jezdec Jiří Fiala.

Pro milovníky adrenalinu brněnské lanové centrum Proud postaví u hlavní tribuny na přehradě lanovku. Diváci si tak budou moci vyzkoušet asi stometrovou jízdu nad hladinou přehrady a to vždy v den ohňostrojů. „O lanovce jsem slyšel od kamarádky. Pokud na ni nebudou dlouhé fronty, vyzkouším si ji,“ říká Brňan Petr Nosek.
Letošní ročník festivalu také připomíná 190. výročí narození Gregora Johanna Mendela. Do Brna se například po letech vrací jeden z jeho rukopisů, který vystaví Mendelovo muzeum spolu s rukopisy Mikuláše Koperníka.

Na své si jistě přijde každý. Aby se celý festival uskutečnil bez problémů, žádají organizátoři všechny, aby poslouchali jejich pokyny. „Prosíme diváky, aby nejezdili auty, ale využili hromadnou dopravu. Jsme na to připraveni,“ řekl například ředitel Dopravního podniku Miloš Havránek.

Martina Učňová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

cz en