Kavárna Anděl boří bariéry mezi zdravými a handicapovanými lidmi

16/5/2009

16. 5. 2009, 16.00
Brno, Veveří – Už u vchodu brněnské kavárny Anděl na návštěvníky dýchne vlídná atmosféra, kterou je celá místnost prostoupena. Za tónů příjemné hudby si tam každé všední odpoledne lze vybrat ze široké nabídky káv, čajů, studených nápojů i pochutin, to vše za příznivé ceny. Nápoje připravují a s úsměvem návštěvníkům nosí mentálně postižení.

V kavárně Anděl se potkávají zdraví a hadicapovaní. Foto: Martina Leciánová

„Anděl patří mezi naše nejoblíbenější kavárny,“ tvrdí jedna ze zákaznic, Klára Večeřová, která si zašla na specialitu podniku, kávu Anděl, se svou kamarádkou. Obě oceňují útulné prostředí a milou obsluhu. „Působí to tu uklidňujícím dojmem,“ říká Večeřová.


Systém v kavárně funguje bezchybně. Aby se obsluha nespletla, na každém stolečku svítí barevná svíčka, které barevně odpovídají krabičky na baru, kam číšníci objednávky vkládají.

„Práce mě hrozně baví. Chystáme a roznášíme jídlo a pití a pracujeme také za barem,“ popsala svou práci Šárka Holoubková, která v kavárně pracuje od jejího vzniku. Jako podpora a pomoc obsluze slouží osobní asistent, který má na starosti pokladnu.

Nekuřácká kavárna Anděl v centru Brna je vybavena bezbariérovým vstupem a internetovým připojením. Provozovatelem je Oblastní charita Brno.


Martina Leciánová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en