Vojenským ležením se nesla vůně čerstvě upečeného chleba

10/6/2011

10. 6. 2011, 18.00
Brno, Moravské náměstí – Vojenská auta, na trávě velké zelené stany. A vůně čerstvého chleba z polní pekárny. Jako na vojenské základně to dnes vypadalo na Moravském náměstí v Brně. Technické muzeum Brno se snažilo lidem ukázat, jak dříve vypadalo vojenské ležení

Lidé dnes mohli v Brně ochutnat "vojenský" chleba. Foto: Martina Učňová„Voní to tady božsky, úplně jsem dostala chuť na teplý chleba se solí,“ říká starší žena, která právě prochází kolem s velkou nákupní taškou. Má pravdu, vůně je to první, co divákovi už z dálky pohladí smysly. Pod obrovským vojenským stanem jsou vidět hromádky těsta, které čekají na to, až je někdo šoupne do pece. Pekař v zeleném vše kontroluje a bochníky ještě hněte do toho správného tvaru.

Chléb upečený nad voňavým dřívím si diváci mohou koupit a odnést. Pro ty, kteří by si chtěli těsto sami připravit doma, jsou pak určeny balíky s moukou a návodem.

Dáma jako vystřižená z prvorepublikového žurnálu se o kousek dál pokouší nastartovat automobil, který se na cestách proháněl snad už za dob našich dědů. Není příliš úspěšná, tak alespoň zájemcům ukazuje, jak vypadá motor. Po chvíli auto se škytnutím nastartuje. Asi se snaží dokázat, že ještě nepatří do starého železa.

„Takhle to vypadalo za komunistů,“ vysvětluje tatínek své ratolesti, která se vrtí v kočárku. Dítko se však tváří, že ho více zajímá gumová hračka. Je pravda, že některá vozidla stojící na náměstí uplynulou éru pamatují. Třeba polní pekárna, ze které se právě kouří nebo míchačka na těsto sloužila armádě téměř padesát let. Do důchodu se dostala až v roce 2002. Funguje ale dodnes.

Martina Učňová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en