Moravská galerie přilákala davy návštěvníků

16/5/2009

16. 5. 2009, 21.25
Brno-střed – Moravská galerie praskající ve švech. Takový nápor návštěvníků se jen tak nevidí. Do prostor, které v běžných dnech mnohdy zejí takřka prázdnotou přilákala davy Muzejní noc, velkolepý projekt nejen brněnských výstavních institucí.Návštěvníci galerie vyrábějí vlaštovky. Foto: Jan Blinka

„Na dnešní den si každá z budov Moravské galerie připravila něco speciálního. U nás, v Pražákově paláci, se mohli návštěvníci zapojit do happeningu, projít si expozici s výkladem nebo si poslechnout koncert kapely Čoko Voko, který se odehrál na nádvoří,“ sdělila Terezie Glinská z Moravské galerie. Každý z příchozích si tak mohl přijít opravdu na své.

Velké účasti se těšil zvláště netradiční happening, který připravili samotní pracovníci galerie. „Ve všech budovách galerie jsou stanoviště, na nichž se z papíru vyrábějí vlaštovky. Ty se na závěr Muzejní noci vypustí v atriu Umělecko-průmyslového muzea,“ objasnila jedna z jeho organizátorek Radka Zábojová.

Smysl happeningu si však každý účastník musel najít sám. „Já myslím, že vlaštovky mají symbolizovat mír mezi národy,“ má svou interpretaci například Bronislav Majer. Originální vysvětlení happeningu nabídla studentka Andrea Fišerová, která v něm vidí heslo Evropské unie Jednota v rozmanitosti.

Pro ni, stejně jako pro mnohé další, však Muzejní noc návštěvou Pražákova paláce neskončila. „Teď vyrážíme směr Umělecko-průmyslové muzeum, chceme toho vidět, co nejvíce,“ doplnila, utíkajíc za svými kamarády.

Jan Blinka
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en