Loď Utrecht začala brázdit vody brněnské přehrady

28/5/2011
28. 5. 2011, 14.00
Brno, přehrada – Další přírůstek brněnské flotily byl dnes spuštěn na vodu v bystrckém přístavišti. Své jméno nese po partnerském městě Brna – nizozemském Utrechtu. Primátor Brna Roman Onderka pokřtil moderní loď šampaňským. Láhev se mu podařilo rozbít o trup lodi na první pokus, za což sklidil ovace zmoklých přihlížejících.
Na křest lodi Utrecht přišly přes vytrvalý déšť desítky lidí. Foto: Barbora Pavlíčková
„Syn je velký fanoušek parníků, křest nové lodi jsme si tak nemohli nechat ujít ani v takovém hrozném počasí,“ komentovala s úsměvem neustávající déšť promočená Jana Dočekalová se synem Honzíkem. Tomu se z celé slavnosti nejvíce líbila nová loď a kapitáni v uniformách. „Až budu velký, chtěl bych taky řídit parník,“ zasnil se.
Uznalý potlesk sklidil nizozemský velvyslanec Jan Cornelis Henneman za svůj proslov lámanou češtinou. „Loď Utrecht je symbolem partnerství mezi městy Brno a Utrecht,“ ocenil vybrané jméno. Generální ředitel brněnského dopravního podniku slíbil, že se posádka bude o loď vzorně starat ke spokojenosti všech cestujících a farář Martin Bejček nové lodi popřál mnoho bezpečných plaveb a požehnal jí.
Poté byla loď spuštěna na hladinu a přihlížející návštěvníci měli možnost vstoupit na palubu. Nové plavidlo je bezbariérové včetně toalet. Může najednou přepravit až 200 cestujících.
Provoz lodní dopravy na brněnské přehradě začal 5. května 1946. Křtem lodi Utrecht symbolicky vyvrcholily oslavy jubilejní 65. sezóny lodní dopravy v Brně.
Na dnešní večer přichystal dopravní podnik ještě defilé lodní flotily s ohňostrojným přípitkem. Na něj naváže první soutěžní ohňostroj letošního ročníku festivalu STAROBRNO-IGNIS BRUNENSIS. Svoji pyromuzikálovou show nazvanou Vitamíny pro přátele předvedou čtyřnásobní vítězové přehlídky ze společnosti Flash Barrandov.
Barbora Pavlíčková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en