Mahenovo divadlo odhalilo své zákulisí

23/5/2008
23. 5. 2008, 22.40
Brno, Mahenovo divadlo - Od chvíle, kdy dnes brněnské Mahenovo divadlo otevřelo brány do svého zákulisí, proudily do něj skupinky asi po dvaceti lidech. Návštěvníky provázeli herci a herečky.Návštěvníci v zákulisí Mahenova divadla. Foto: Zuzana Macháčková

„Chodím rád do všech tří brněnských divadel a zajímalo mě, jak to vypadá zevnitř. Moc se mi tu líbí. Příští rok určitě půjdu také,“ svěřil se jeden z účastníků prohlídky.

Mahenovo divadlo patří řadu let neodmyslitelně ke kulturnímu životu města Brna, ale ne vždy se jmenovalo podle slavného spisovatele, jenž byl také prvním dramaturgem činohry Národního divadla,“ vyprávěla návštěvníkům herečka Dana Pešková. Když bylo divadlo postaveno, dostalo název Stadttheater, poté se nazývalo Divadlo na hradbách, Janáčkovo divadlo a nakonec získalo své nynější jméno.

Mnohé návštěvníky ovšem více než změny názvu divadla zajímala vystavená Edisonova žárovka – Mahenovo divadlo se totiž stalo prvním elektricky osvětleným divadlem na evropském kontinentě.

Mimo žárovky mohli zájemci spatřit také například malou zatemněnou místnost vedle jeviště, která slouží orchestru. Ten v ní čeká na svůj výstup. Skupiny lidí však mířily hlavně na jeviště. Ležela tam sice rakev, ale všude kolem bylo velmi živo. K majáku! K majáku!, ozývalo se z nejbližšího balkonu. Technici a další pracovníci divadla právě připravovali scénu pro večerní představení Můj Nestroy.

„Mám tyto akce moc ráda, protože se můžu přiblížit lidem, pro které hraji představení. Herci provádějí dobrovolně, není to naše povinnost, ale jen radost. Doufám, že lidé, kteří teď navštívili divadlo, si příště, až třeba půjdou na představení, vybaví, že je tudy někdo prováděl a budou divadlo vnímat zase z trochu jiného úhlu pohledu,“ svěřila se herečka Dana Pešková.

video ke stažení

Zuzana Macháčková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Zuzana Macháčková a Robert Vystrčil

cz en