Velocipedisté se po letech vracejí do Brna

24/5/2012

25. 5. 2012, 21.25
Brno, náměstí Svobody
– Pánové s neobvyklými stroji se pomalu scházejí na brněnském náměstí Svobody. Je chvilku před půl šestou a oni čekají na slavnostní zahájení Mistrovství České republiky velocipedistů. Netrpělivě přešlapují, protože za pár minut začne časovka jednotlivců se startem i cílem právě na náměstí Svobody. Závodí se v kategoriích vysoká kola, plášťová kola a drezíny.

Velocipedisté nejsou jenom muži... Foto: Martina Učňová„Teď uvidíte na trati jezdce v dobových kostýmech, ale i ve sportovních trikotech. Na závěr večera nás ale čeká jízda elegance a na tu už musí mít kostým všichni,“ láká diváky z pódia moderátor.

Závodníci dokazují, že v krvi mají nejen rychlost, ale také notnou dávku elegance. Někteří v kostýmech vypadají, jako by patřili do filmů pro pamětníky. V historických kostýmech znovu nasedají na svá kola, aby divákům předvedli, že i s velocipedem se dá závodit.

Už v na konci rozjezdové rovinky ale začíná jít do tuhého. Závodníci mají občas problém uřídit svá kola. „Strašně to klouže a blbě se brzdí,“ křičí v první zatáčce závodník v obleku a cylindru. „Přidej, přidej,“ ozývají se skupinky diváků pokaždé, když někdo projíždí kolem nich.

Zaručeně největší ohlas vyvolává kolo se sajdkárou, ve které sedí asi dvouleté dítě ve vycházkovém oblečku. Vypadá to totiž, že každou chvíli vypadne. I přes prvotní problémy ale sajdkára i s nejmenším závodníkem přijíždí do cíle v pořádku.

„Hrozně se mi líbí šlapadlo, které má mezi řídítky vyřezanou hlavu koně. Přišlo mi to jako zajímavý pohled do minulosti,“ komentuje závod Brňan Michal Černák. Lidé fandí nejen podél trati, která vede uličkami kolem náměstí Svobody, ale také z přilehlých zahrádek různých restaurací a vináren. Závod sice má oficiálního vítěze, ale pro diváky je vítězem každý, kdo v bez zranění či pádu dojede do cíle.

Pro velocipedisty však dnešní den dojezdem do cíle nekončí. Všichni se společně přesunují na Kraví horu, odkud bude dnes odpálen první nesoutěžní ohňostroj přehlídky STAROBRNO-IGNIS BRUNENSIS.

Pokud vám dnešní závod unikl, nemusíte zoufat. Velocipedisty můžete potkat ještě zítra v parku v Lužánkách nebo na konci června ve Velké Bíteši.

Martina Učňová
Autorka je studentkou žurnalistiky FSS MU v Brně,
více informací na
www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en