Na letiště se sjelo všechno, co má kola

25/5/2008
25. 5. 2008, 17.40
Brno -Tuřany – Letištní plochu v Brně -Tuřanech zaplnily při dnešním dnu otevřených dveří kromě letadel, vrtulníků a obrovských vozů hasičů a letištní správy také stovky návštěvníků. Dětský den u příležitosti padesátého výročí zahájení provozu Letiště Brno - Tuřany byl lákadlem především pro motoristické nadšence. Návštěvníci se mohli posadit za volant téměř čemukoli, co má motor a kola nebo si zapózovat před nablýskanými létajícími krasavci.Den otevřených dveří letiště. Foto: Petra Kozlanská

„Před chvilkou jsme viděli vrtulník, ale nejvíc se mi líbí to modrý letadlo,“ popsal svoje zážitky osmiletý David Pečínka. Jeho dvojče Daniel zase vzpomínal na hasičské auto. „Mě se líbilo tamto velký červený.“

Sednout si do kokpitu formule je snem každého kluka bez ohledu na věk. Simulátor F1 a další vozy přijel na Tuřanské letiště předvést automobilový závodník Jiří Mičánek. Sny se však plnily nejen milovníkům rychlých aut. Návštěvníci mohli usednout za volant skutečných automobilových kolosů i před obrazovku policejní termovize za deset milionů korun. „Při pátrání můžeme snímat teplo z pohyblivých objektů až do vzdálenosti osm kilometrů,“ vysvětloval policista. Kluci, kteří na obrazovce pozorovali přilétající vrtulník, si připadali jako opravdoví detektivové.

Kromě malých letadel, zářících na slunci podél přistávací dráhy, zaujaly pozornost návštěvníků i modely. Zmenšený vrtulník metal salta a divoce prolétával i velmi nízko nad zemí úplně jako v akčním filmu.

Na stanovišti celní správy ukazovali rentgen, který užívají k nalezení zbraní a dalších nebezpečných věcí v zavazadlech. Celníci také dávali zkoušet neprůstřelné a taktické vesty, ale všechny nejvíce lákala houkačka, která se rozléhala po celé letištní ploše. Starší návštěvníci se zase zajímali o moderní technické vymoženosti užívané k odhalení zakázaných látek.

Petra Kozlanská
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en