Na Špilberk zavítali kejklíři, šermíři i Marie Terezie

8/6/2008
8. 6. 2008, 13.50
Brno, Špilberk - Kejklíři a šermíři vzdali už dopoledne hold císařovně Marii Terezii a návštěvníci lidové hradní slavnosti se na závěr festivalu Brno – město uprostřed Evropy těšili především na dobývání hradu a historický jarmark.
Stateční vojáci se chystají bránit hrad. Foto: Petra Kozlanská„Marie Terezie byla moc hezká, taky bych chtěla takové šaty jako princezna,“ přála si při pohledu na císařovnu devítiletá Barbora Kamínková. „Taky by se mi líbilo jezdit na koni, ale nechci takového rezavého, chci bílého,“ dodala dívka, když sama dokončila projížďku na koni kolem hradeb. I takové projížďky jsou jedním z lákadel, které Den s Marií Terezií na Špilberku nabízí.

Na počest velké císařovny předvádějí celý den své umění také zruční šermíři a kejklíři. „Jsme jediný cirkus pro děti a mládež u nás, můžete si tu vyzkoušet různé cirkusové dovednosti, jako chůzi po laně, žonglování nebo si zahrát na fakíra,“ odběhl na chvíli od stavby šapitó ředitel cirkusu Legrando Jovan M. Jovanovskij.

„Každý rok je tahle akce zaměřená na nějaké historické období významné pro Brno. Letos je to doba Marie Terezie, doba sedmileté války a bojů o Slezsko,“ vysvětlil historické pozadí akce hlavní organizátor Radim Dufek. Zvolenému období odpovídají i propracované kostýmy účinkujících a organizátorů. Když zazněl dopoledne výstřel z děla a vojáci začali dobývat hradní bránu, jakoby se návštěvníci skutečně ocitli na opravdovém bojišti.

Na třech nádvořích hradu jsou i stánky historického jarmarku. Pro ty, kdo si chtějí suvenýr raději vyrobit, je na Špilberku kovářská dílna, která je součástí vojenského ležení. „Ukazujeme výcvik dělostřeleckých jednotek, ale taky třeba střelbu z mušket. Jestli máte chuť, můžete ochutnat i něco z naší vojenské kuchyně,“ zve návštěvníky blíž Oldřich Bartošek ze skupiny historického šermu Buhurt, který je zároveň i umělecký kovář.

Den s Marií Terezií je jednou z posledních akcí festivalu Brno – město uprostřed Evropy. Festival navštívilo za šestnáct dnů více než jeden a půl milionu lidí. Největší zájem byl o ohňostroje, akce určené dětem jako například Den s Marií Terezií, ocenili především rodiče. „S malou navštěvujeme podobné akce často. Je tu hodně k vidění a opravdu bohatý program. Dcera je blázen do koní, já si rád prohlédnu historické zbraně a uniformy,“ ocenil pořadatele jeden z návštěvníků Aleš Kamínek.

Petra Kozlanská
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně
Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en