Na temné obloze tančil drak

22/5/2009

22. 5. 2009, 24.00
Brno, Denisovy sady
– Tým ohňostrůjců Theatrum Pyroboli dnes večer Brňanům a návštěvníkům jihomoravské metropole na obloze ukázal, jak tančí drak.Na obloze nad Brnem tančil drak. Foto: Robert Vystrčil

„Byla to nádhera. Nevím, co se mi líbilo víc, všechno bylo stejně krásné,“ popsala své dojmy bezprostředně po skončení ohňostroje Michaela Štefánková, která přijela s rodiči ze Seče. Její maminka Eva Štefánková dodala, že ač zdaleka, jezdí do Brna na ohňostroje už třetím rokem.

Už ve čtvrt na jedenáct byly prostory pod Petrovem zaplněné, ale další milovníci ohňostrojů stále přicházeli, aby si našli co nejlepší místa. S půl jedenáctou se ozvaly první rány a nad hlavami se všem divákům rozzářily první ohnivé plameny a květy, které uvedly tanec draka. Za doprovodu hudby z filmu Dragon se na obloze střídaly zlaté proudy připomínající dračí krajinu s vrcholky hor. Závěrečný veselý a pestrobarevný karnevalový tanec doprovázela hudba Antonína Dvořáka.

Tři dračí tance přilákaly davy lidí a ani zkažené odpolední počasí nezabránilo rodičům s dětmi, starším lidem, ale především mladým, přijít na zahajovací večer. „Bylo to prostě úžasné. Rádi bychom se dostali s kamarády i na ostatní ohňostroje, ale záleží, jestli nás pustí rodiče,“ svěřila se brněnská studentka Markéta Blažková.

Ohňostroje jsou v Brně už dvanáct let velkou a oblíbenou událostí. „Vždycky koncem května chodíme sledovat soutěžní ohňostroje na přehradu. Mám totiž v tu dobu narozeniny a díky městu tak mám vždycky nádherný narozeninový ohňostroj,“ těší se už teď na příští týden Petra Michálková, která se chodí koukat na rozzářenou oblohu s celou rodinou.

Zuzana Dvořáková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil

Další informace:
Společenství ohňostrůjců Theatrum Pyroboli vychází z barokních slavností ohňů. Pracovní tým je složen z brněnských ohňostrůjců, který tvoří mezinárodně uznávaný designer Ivan Martinek, odpalovači Karel Singer a Klára Pospíšilová ze společností Ohňostroje SIPO a další.

Název dnešního ohňostroje: Tance draka
Design: Ivan Martinek, Theatrum Pyroboli

Charakteristika ohňostroje:
1. Obraz: I. Tanec – legendární
Brněnský drak se objevuje nad skalní slují. Kolem dračího domu hoří ohně, podivné zvuky a pískot doprovázejí jeho pohyb. Ohňové květy malují tajemnou zahradu pro jeho tanec.

2. Obraz : II. Tanec – patetický
Sen o vzdálené dračí zemi připomíná fantazijní krajinu kdesi v horách. Hořící řeka, bílé vrcholky horských velikánů mezi kterými tančí dračí chvosty. Zlaté šňůry plní horizont nad pohádkovým tanečním parketem.

3. Obraz: III. Tanec – karnevalový
Veselý a svižný karnevalový tanec přináší pestrobarevný obraz na nebi i zemi. Královský portál zdobí neobvyklou slavnost. Barevné květy nad stříbrnými stěnami pomyslného hradu rostou do závěrečného obrazu noční slavnosti.

Hudba: soundtrack Dragon – Patric Doyle . Karneval – Antonín Dvořák

cz en