Nad Špilberk se vrátila duha

6/6/2008

6. 6. 2008, 23.30
Brno-střed – Ačkoliv již byly vyhlášeny výsledky letošní přehlídky ohňostrojů Ignis Brunensis, mohli se diváci dnes ještě potěšit závěrečným ohňostrojem. Ten rozzářil brněnský Špilberk a decentně zakončil festivalové klání. Již název ohňostroje – Duhová rapsodie – napovídal, že se nad městem po několika letech opět vyroste diváky oblíbená obří duha.Grandfinále. Foto: Filip Laureys

„Byli jsme několikrát dotázáni, zdali se ještě někdy vrátí duha nad Špilberk. Vrátila se dnes večer,“ okomentoval návrat známého prvku Jaroslav Štolba z týmu Flash Barrandov SFX, který se stal vítězem letošního ročníku brněnské přehlídky ohňostrojů a také připravil závěrečnou podívanou.

Cílem tvůrců ohňostroje bylo vyvolat iluzi třicátých let. Pyrotechnické efekty se střídaly v rytmu dobového jazzu, a to nejen klasického, ale i latinskoamerického nebo brazilského. „Tato hudba je pro mě duhovou energií,“ vysvětlil Štolba výběr skladeb. V jedné chvíli bylo možné v hudbě rozeznat i zvuky páry, motorů a ventilů. Barvou, která na brněnské obloze setrvala nejdéle, se stala nostalgická modrá. Samostatné pásmo, které jí tvůrci ohňostroje věnovali, zabralo celou čtvrtinu ze skoro šestnáctiminutového představení.

Centrum města doslova přetékalo davy diváků, kteří sledovali ohnivé divadlo. „Ty barvy jsou různé, proč tam ale není třeba černá,“ ozval se na zaplněném Petrově v davu vtipkující hlas. Velké efekty vítaly nadšené výkřiky. „Bylo to moc hezké, smekám před všemi, kdo to připravovali,“ ocenil tvůrce představení divák Svatopluk Tomšíček. „Krásně barevný ohňostroj, úžasné zakončení festivalu,“ libovala si i studentka Petra Havlíková.

Příprava ohňostroje v centru moravské metropole není ani pro zkušené ohňostrůjce jednoduchá záležitost. „Nároky na bezpečnost efektu jsou tu mnohem větší,“ řekl zkušený ohňostrůjce Štolba. Jednotlivé prvky ohňostroje musí být menší, méně hlučné a je nutné pečlivě propočítat dráhu jejich letu. Problémem jsou i okna hradu v blízkosti odpalovacích ramp.

Tým Flash Barrandov SFX bude reprezentovat Českou republiku se stejnojmennou show na letošním mezinárodním festivalu ohňostrojů v Cannes. Brněnský ohňostroj rozhodl o posledních úpravách jednotlivých částí pestrobarevného představení před touto velkou událostí.

Zuzana Klementová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně
Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en