Náměstím Svobody zní dusot kopyt

2/6/2008

31. 5. 2008, 14.30
Brno, náměstí Svobody
Voltiž na náměstí Svobody. Foto: Tomáš Kutil Ukázky akrobacie předváděné především mladými jezdci sledovalo dnes na brněnském náměstí Svobody s napětím mnoho lidí. „Voltiž je nejzajímavější pro děti a převážně ji také cvičí děti,“ uvedla ředitelka nadcházejícího mistrovství světa ve voltiži Radovana Pastrňáká. Pro diváky byl věk jezdců důvodem k obdivu. „Bylo to moc pěkné, velmi mě překvapilo, jak to ty děti zvládnou. Obdivuji jejich souhru s koňem a náročnost všech těch akrobatických cviků,“ prohlásila jedna z přihlížejících Dalena Morávková.

Akrobatické kousky se líbily i nejmenším divákům. „Moc se mi líbila ta paní jak seděla tomu koníkovi na hlavě,“ okomentovala představení zhruba čtyřletá Lucinka. „ A mně se nejvíc líbilo, jak se ten kůň vyválel v písku,“ dodala její sestra Míša. Diváci si mohli předváděnou akrobacii také vyzkoušet. Ti odvážnější přímo před pódiem v hlavním výběhu a s komentářem moderátora, ostatní se mohli projet v menším výběhu kousek vedle.

Návštěvníci si mohli vyzkoušet i souboj s elektrickým býkem. Odvážlivců bylo dost, ale po několika vteřinách patřilo vítězství vždy býkovi. Zájem publika vzbudily i ukázky paravoltiže, akrobacie, kterou předváděli handicapovaní jezdci a jezdkyně.

„Koňský“ víkend je pozvánkou na letní mistrovství světa ve voltiži, které se uskuteční na přelomu července a srpna na brněnském výstavišti a stane se tak prvním mistrovstvím světa v jezdecké disciplíně v tuzemsku.

Tomáš Kutil
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en