Jedenáct přípitků si diváci vychutnali až do dna

31/5/2009

31. 5. 2009, 23.55
Brno, Špilberk – Kromě propracovaných pyrotechnických efektů, které vyplňovaly prostor nad Špilberkem dokázali dnes ohňostrůjci vymyslet zajímavé, na míru šité téma k zahájení ministeriády. Ohňostroj totiž představil hudbu z deseti zemí Evropské unie.Nebeské přípitky. Foto: Robert Vystrčil

Hned na začátku zazněla polka z Prodané nevěsty Bedřicha Smetany a s ní i symbolický český přípitek. Další přípitky následovaly postupně za ním a předvedly českým divákům kousek z hudební produkce vybraných států. Těmi byly Německo, Španělsko, Belgie, Portugalsko, Rakousko, Švédsko, Velká Británie, Francie a Švédsko.

Celý ohňostroj pak vygradoval v poslední části, kdy se za zvuků Ódy na radost Ludwiga van Beethovena rozzářilo naplno nebe nad pivovarem Starobrno na Mendlově náměstí. Zlatavé palmy vybuchovaly spolu s hudbou a společně se skvěle doplňovaly. Velkolepý přípitek Evropské unie tak završil celou jedenáctku.

„Nejvíc se mi líbilo, jak se na obloze z rachejtlí udělalo jakoby srdíčko,“ prozradila ohromená školačka Denisa Machovcová. Její babička Milada Krejčíková je ráda, že Česká republika má dobré ohňostrůjce, kteří mohou zahraničním směle konkurovat. I další ohlasy brněnského publika na ohňostroj byly kladné. „Bylo úžasné sledovat, jak jednotlivé rachejtle vybuchují přímo do hudby,“ řekl například Karel Králík. Podle něj bylo krásně vidět, jak si ohňostrůjci dali na přípravě záležet.

Našly se ale i negativní reakce, které ale nebyly vinou ohňostrůjců. „Já jsem si vybrala blbé místo, odkud jsem se na ohňostroj dívala,“ přiznala smutně studentka Alžběta Slavíková. Sledovala s přáteli ohňostroj od vily Thugendhat a špatně viděla, protože ohňostroj byl odpalován z druhé strany hradu. „Mrzí mě, že některé efekty nebyly prostě vidět. Ale za lenost se musí platit,“ dodala s úsměvem.

Markéta Zelená
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil

Další informace:
U příležitosti neformálního zasedání ministrů zemědělství a rybářství zemí Evropské unie připravil Ignis Brunensis Team ohňostrojné Intermezzo.

Název ohňostroje: Jedenáct ohňostrojných přípitků
Design: Jaroslav Štolba, Flash Barrandov SFX

Charakteristika ohňostroje:
Od roku 2003, kdy se brněnská přehlídka Ignis Brunensis proměnila z národní na mezinárodní, přivítala jihomoravská metropole ohňostrojné umělce ze třech světadílů, z toho již čtrnáct renomovaných společností z deseti členských států Evropské unie. Zástupci různých ohňostrojných škol prezentovali své ohňostrojné umění v soutěži na brněnské přehradě. Vřelá odezva evropských kolegů vedla ke vzniku symbolického ohňostrojného projektu.

Jednotlivé hudební podklady pro Intermezzo vybíral mezinárodní tým Ignis Brunensis s cílem najít dílčí, maximálně 90 vteřin dlouhý hudební motiv, který ve spojení s ohňostrojnými efekty nejlépe charakterizuje každou zemi.

Cílem projektu je umožnit pozitivní a atraktivní pohled do ohňostrojné kuchyně evropských zemí, které si tradičně konkurují i vzájemně se inspirují. Vždy si však zachovávají svůj osobitý národní charakter a jedinečnost.

Představení je koncepčně laděno jako pozdravy, které připomenou a posílí přátelského ducha, který při Ignis Brunensis ve festivalovém Brně panuje nejen na ohňostrojném pontonu. Deset ohňostrojných přípitků bylo vidět nad Špilberkem, finální jedenáctý nad pivovarem Starobrno na Mendlově náměstí.

Hudba:
1. Česká republika – Polka z Prodané nevěsty
2. Německo – Klarinettenmuckl
3. Španělsko – Panaderos
4. Belgie – Flamisch‘s Polka
5. Portugalsko – Ó Pastor
6. Rakousko – An Der Schönen, Blauen Donau
7. Švédsko – Midsommarvaka
8. Velká Británie – Elizabethan Serenade
9. Itálie – Tarantella
10. Francie – La Valse d’Amelie
11. Evropská unie – Óda na radost (závěr z areálu pivovaru Starobrno)

cz en