Oživlé figuríny z orloje přilákaly stovky diváků

23/5/2008

23. 5. 2008, 18.00
Brno, Zelný trh
- Krátké představení nazvané Živý orloj secvičilo Studio Dům, které působí v budově divadla Husa na Provázku od roku 1991. Založila jej Eva Tálská, postupem času začali mladí divadelníci vytvářet i vlastní projekty.Živý orloj. Foto: Robert Vystrčil

Každému z šesti dnešních představení přihlíželo více než sto diváků. Mezi nimi i důchodkyně Jelena Nekvapilová z Brna. „Bylo to moc fajn, takový nápad jsem ještě neviděla. Zvlášť ta slečna s činely se nám moc líbila,“ pochválila vystoupení Nekvapilová.

Anna Francová byla také spokojená, i když její děti byly z hlasité hudby zprvu vystrašené. „Barunka se nejdřív bála, ale pak ji zaujal ten příběh. Zpracování bylo moc pěkné,“ řekla a vydala se s rodinou za další atrakci na Zelném trhu. „Určitě to bylo moc pěkné. Obecně mám ráda, když se něco děje ve městě a na ulici. A taky nehledám chyby, ale pozitivní věci,“ okomentovala výstup dvacetiletá Kateřina z Brna, která nechtěla prozradit celé jméno.

„Tahle kratinká věc vznikla jako takové naladění diváků na festival Žluté prapory i na jiné premiéry Husy na provázku. Vladimír Morávek chtěl tehdy oživit a zviditelnit budovu divadla, oslovil nás a my jsme si zvolili tuto formu,“ vysvětlil režisér Živého orloje Tomáš Pavčík. „Celá koncepce vychází právě ze stroječků, mechanických figurek, z flašinetů. Chtěli jsme, aby to mělo ráz lidového, jarmarečního divadla, proto jsme si vymysleli příběh dvou dvojic – selky a lupiče i milovníka a tanečnice,“ dodal Pavčík.

Studio Dům tímto představením navázalo na loňský rok, kdy zinscenovalo Živý orloj rovněž jako zahájení Kejklířské noci a celého festivalu Brno – město uprostřed Evropy.

Aneta Šedá
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en