Německý ohňostroj zahájil soutěžní část festivalu

26/5/2010

26. 5. 2010, 23.55
Brno, přehrada – Na zablácených březích brněnské přehrady se dnes sešly tisíce diváků. Neodradily je ani blížící se dešťové mraky. Všichni se těšili na první letošní soutěžní ohňostroj.

Pandořina horská dráha nad přehradou. Foto: Robert VystrčilPrvní část představení upoutala diváky svým zlatým a červeným provedením, které dominovalo povinné skladbě The Olympic Spirit. Do varu ale diváky dostala především druhá část ohňostroje. „Bylo to naprosto luxusní. Efekty přímo seděly do rytmu hudby, takže to umocnilo celkový dojem,“ komentoval úvod mladý pár sedící na tribuně. Noctiluca má s efekty spojenými s hudbou zkušenosti, byla totiž technickým garantem světového turné skupiny Rammstein.

Ohňostroj nazvaný Pandořina horská dráha tak provedl diváky řeckou mytologií od doby, kdy Prométheus ukradl bohům oheň a ti ho za to potrestali vytvořením Pandořiny skříňky naplněné vším utrpením světa.

„Škoda, že dneska bylo úplné bezvětří, dým tak zůstával přímo nad odpalištěm a kazil dojem poslední části, která byla za kouřem hodně nevýrazná,“ shodli se diváci sedící na ozvučené tribuně. Skupina diváků označila hudbu za úžasnou. „Střídání pomalých a rychlých pasáží bylo osvěžující,“ okomentoval to jeden z nich.

Pár minut před koncem pak nad přehradu doputovaly dešťové mraky a začalo pršet. Někteří diváci proto už před závěrem ohňostroje odešli hledat místo pod střechou. Ohňostrůjci tak nebyli na konci odměněni takovým potleskem, jaký by si zasloužili, protože se zvukem ohlašujícím konec show začali rychle odcházet i ti diváci, kteří měli deštníky či pláštěnky.

Noctiluca dnes nad přehradu vypustila do světa ohňostroj znázorňující utrpení, bolest, nemoci a smrt. Zároveň však ohňostrůjci lidem na dně skříňky ponechali naději, přesně jako je to v báji o Pandoře a její skříňce. Návštěvníci tak odcházeli s nadějí, že si s dnešním dobrým pocitem z ohňostroje neodnesou i nachlazení, ohňostrůjci zase s naději na vítězství, přestože jim dnes počasí nepřálo.

Martina Učňová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en