Parní tramvaj Caroline vyjela do ulic

7/6/2008

7. 6. 2008, 15.30
Brno
– Tramvaj Caroline vozila cestující po Brně v době, kdy dnešní obyvatelé a návštěvníci města ještě nebyli na světě. Při dnešní jízdě však Caroline rozhodně nezůstávala pozadu za moderními tramvajemi a jela si to po trase do Medlánek jako zamlada. Nikdo by do ní neřekl, že už je jí 119 let. Do ulic Brna totiž poprvé vyjela v roce 1889 jako vůbec první parní lokomotiva, kterou město získalo.Jízda parní tramvají. Foto: Filip Laureys
Dnešní cestu parní tramvají si užívaly nejenom děti. Ty si po celou cestu zacpávaly uši, protože Caroline si pořád radostně pískala. Dokonce i mnozí náhodní kolemjdoucí, kteří zahlédli projíždějící tramvaj, litovali, že si jízdu nechali ujít. Letošní výjezd těšil i průvodčího. „Jsem tu letos poprvé a je to příjemná změna – místo řízení moderní tramvaje, což je mé každodenní zaměstnání, se jednou za rok vozit celý den v této historické mašince,“ pochvaloval si.

Po příjezdu do medlánecké vozovny, kde se právě konal den otevřených dveří, nahlíželi zvědaví cestující do kabiny strojvedoucího. „Touhle pákou se posouvá dopředu a dozadu a podle toho jede vlak dopředu nebo couvá. Další páčka se používá k přidání rychlosti a tady za tu šňůru zatáhnu a lokomotiva zapíská,“ vysvětloval strojvedoucí, který trochu připomínal kominíka, protože byl celý od sazí. Pochopit řízení parní lokomotivy není podle něho zdaleka tak obtížné jako u moderních tramvají. „Ale na druhou stranu to je trochu dřina – chce to dobrou fyzičku,“ tvrdí začouzený muž. Saze byly skutečně všude kolem a když cestující vystoupili, někteří z nich možná měli poněkud černé ruce. Za tu jízdu to ale určitě stálo.

Zuzana Macháčková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Filip Laureys
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en