Piráti dobyli přehradu pyrodigitálním odpalováním

29/5/2008
29. 5. 2008, 23.20
Brno - ByPiráti z Karibiku nad přehradou. Foto: Robert Vystrčilstrc - Filmoví Piráti z Karibiku si na několik minut podmanili Brněnskou přehradu. Právě hudba z této oblíbené trilogie totiž doprovázela první soutěžní ohňostroj. Tradičně se začátku ohňostrůjné přehlídky ujal pražský Flash Barrandov. Všechny čtyři soutěžní ohňostroje mají povinnou společnou skladbu. Letošní rok je sjednocujícím hudebním prvkem Furiant od Bedřicha Smetany. Poprvé je letos pyrotechnika odpalována dvěma systémy. K tradičnímu ručnímu odpalování totiž přibyl pyrodigitální systém, který má podle designéra a technického ředitele festivalu Jaroslava Štolby přinést mnohem dynamičtější show.

„Moc se mi to líbilo. Nejkrásnější ohňostroj, jaký jsem kdy viděl,“ pochvaloval si podívanou nadšeně instruktor autoškoly Richard Pelčák. Ani studentka Bára Měchurová nelitovala návštěvy přehrady. „Byla to velkolepá podívaná. Určitě se vyplatilo přijet kvůli tomu z Pardubic.“

Kolo štěstí tak bylo prvním ohňostrojem, který byl v Brně odpalován dvojím způsobem. „Pyrodigitální systém je velmi moderní a efektivní způsob odpalování. Ignis Brunensis, jako významný evropský festival, nemůže zůstat pozadu.“ upřesnil Štolba. „Jsme pod tlakem vymýšlet stále nová a nová show. Na festivaly tohoto rozměru ale není možné přijet s nevyzkoušeným ohňostrojem. Kolo štěstí jsme ale předvedli jako nové, právě kvůli novému systému.“ Primátor Roman Onderka upřesnil, že jednotlivé části autoři odzkoušeli. „Ale jako celek se ohňostroj uskutečnil až dnes v Brně,“ řekl.

Show přinesla barevné hvězdice, světelnou loď a řadu dalších efektů. Ohňostroj čerpal inspiraci z trilogie Piráti z Karibiku. „Leitmotiv pirátské bitvy jsme chtěli ukázat jako příběh malovaný světlem na nebi. Pokusili jsme se dosáhnout, aby se lidé bavili stejně jako v kině," prozradil Štolba.

A lidé se bavili ještě lépe než v kině. Vždyť místo stříbrného plátna tu bylo nebe nad vodní hladinou. Úspěch jen potvrdily lidmi ucpané cesty a do posledního místa zaplněné břehy přehrady.

Michael Kalábek
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en