Pod hradbami prší dětem zábava

30/5/2010

30. 5. 2010, 16.10
Brno-střed
– Střed města Brna dnes patřil dětem. Například Denisovy sady se proměnily v areál plný soutěžních stanovišť. Děti jimi postupně procházely a plnily různé úkoly, které byly motivované brněnskými pověstmi a legendami. Kromě historie města si mohly děti zopakovat i zdravovědu. V medvídkové nemocnici se plyšovým zvířátkům podávala medicína, píchaly injekce a prováděly se úspěšné operační zákroky. „Na operačním sále se mi moc líbilo. Dostal jsem roušku a mohl jsem oživovat zvířátka dýchacím přístrojem. Bylo to jako doopravdy,“ řekl malý Petřík z brněnských Židenic.

Děti si svůj den užívaly. Foto: Kateřina HájkováNejvyužívanějším ze stanovišť se však stala balónková pošta Pozdrav kamarádům. „Ve stánku jsem dostala létající balónek s psaníčkem. Napsala jsem tam svoje jméno a namalovala zajíčka. A protože jsem nevěděla, komu mám psaní poslat, bude pro toho, kdo ho chytí,“ prozradila Petříkova sestra Terezka.

Zelný trh se stal dějištěm vystoupení dechových orchestrů, pěveckých sborů a tanečních souborů. Hudební program však poutal více pozornost rodičů než dětí. Ty oceňovaly spíše přítomnost občerstvovacích stánků nabízejících různé druhy sladkostí.

Na malé výtvarníky čekaly tvůrčí dílny v Radnické ulici. „Náš stánek dostal jméno Ksichtíci. Děti si zde mohou namalovat na balónek nějaký obličej, nebo oblíbenou pohádkovou postavu. Jsou moc šikovné, od rána nám nepraskl téměř žádný balónek,“ představil svůj stánek dobrovolník, který se představil pouze jako Marek. Mimo malování na balónky mohou děti vyrábět a malovat ve drátěné, papírové, hliněné a vlněné dílně. Všechny dílny najdete v této ulici,“ dodal.

Malý hliněný květináček si přišla pro svou maminku namalovat i malá Anička. Její maminka hodnotí brněnský dětský den jako velmi zdařilou akci: „Přišli jsme, aby si zde dcerka něco vyrobila, a zároveň jsme tu společně strávili pěkné odpoledne. Nikdy nás tento program nezklamal. Líbí se tu malé i nám,“ řekla.

Náměstí Staré radnice ožilo za zvuků hudby při představení národnostních menšin, folkových, country a rockových skupin. Jedním z vystupujících je také Jožka Slezák ze souboru Dětská z Kunovic: „Letos jsme tu se souborem poprvé, trochu jsme se báli počasí, ale pódium je zastřešené takže nám déšť nehrozí,“ uvedl. Dvanáctiletý Jožka reagoval na otázku, zda mu není líto, že den dětí tráví na pódiu, jako pravý profesionál. „Nevadí mi, že na dětský den vystupuji. Pro mě je to také velká zábava. Tančím a zpívám ostatním pro radost velmi rád,“ řekl.

Pro rodiče, kterým se nechtělo trávit nedělní odpoledne s dětmi přímo v centru Brna, byly zábavní programy připraveny také na Kraví hoře, v Björsenově sadu a u nákupního centra Olympia.

Kateřina Hájková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en