Policejní potápěč Petr Blatný: Je to výzva

2/6/2008

31. 5. 2008, 16.00
Potápí se až do sta metrů, umí řídit osobní auto i autobus, zvládne záchranu tonoucího z vrtulníku, ovládá práci s motorovou pilou a v neposlední řadě dovede řídit loď. Takové jsou schopnosti každého potápěče z oddělení speciálních potápěčských činností a výcviku, které sídlí v Brně. Petr Blatný je jedním z nich.

K práci policejního potápěče se Blatný dostal celkem prozaicky. Zjistil, že je vypsáno výběrové řízení. Vyhrál ho a stal se potápěčem ve službách zákona. Od té doby pátrá po utonulých, vytahuje ze dna důkazy trestné činnosti, pomáhá při živelných pohromách.

„Je to zajímavá práce. Baví mě na ní její složitost,“ vysvětluje. „Je to i výzva,“ dodává potápěč. Podle něho se nedá říct, která z činností policejního potápěče je nejrizikovější. Nebezpečný je podle něj každý zásah a je potřeba snížit riziko na minimum.

Se svými dvaaosmdesáti kily je mezi potápěči střízlík. Jen výstroj, kterou musí vzít do vody, váží kolem devadesáti kilogramů. Potápí se nejen v létě, ale často i v době, kdy by do vody většina lidí raději vůbec nevkročila. „V zimních měsících se většinou jedná o pátrání po věcech souvisejících s trestnou činností,“ dodává Blatný.

Pro výkon povolání policejního potápěče je nutná nejen fyzická, ale i psychická odolnost. „Základní vzdálenost, kterou musí potápěč pod vodou uplavat bez nádechu je dvacet pět metrů,“ vysvětluje Blatný. V praxi to ovšem bývá kolem padesáti metrů.

O tom, jak dlouho on sám bude moci tuto náročnou práci vykonávat se nechce Petr Blatný moc bavit. „Je to individuální. Záleží na psychickém a fyzickém stavu. Jsou lidi, kteří odejdou před čtyřicítkou, jsou lidi, kteří odejdou až do důchodu, a jsou i takoví, kteří toho nechají po druhém ponoru,“ krčí rameny zkušený policejní potápěč.

V České republice je nyní devadesát dva policejních potápěčů. Členové oddělení speciálních potápěčských činností a výcviku v Brně patří k tuzemské elitě. Potápějí se do hloubek kolem sta metrů, pracují i v jeskynních systémech a kontaminovaných vodách.

Zuzana Klementová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en