Policista: Snažíme se, aby děti měly důvěru v uniformu

7/6/2008
7. 6. 2008, 14.30
Brno-střed – Brněnské náměstí Svobody praskalo v sobotu dopoledne ve švech. Své místo si tam našel i stánek brněnské policie, u kterého se střídala auta jejích jednotlivých složek. Návštěvníci si mohli prohlédnout vybavení pohotovostního pořádkového odboru i dopravní policie.Dětem se policejní ukázky líbily. Foto: Zuzana Klementová

Užívali si to děti, ale i dospělí. „Můžu si to vzít?“ ptal se policistů například asi pětiletý chlapec a mával přitom omalovánkami. K omalovánkám za chvíli přidal hrst letáků, které strčil do rukou své mamince.

„Tak to byste mě nezavřeli,“ usmíval se zase čiperný šedesátník, který si vyzkoušel test na alkohol. Na displeji zazářily tři nuly. Mladší generaci mnohem víc přitahovalo vybavení pohotovostního pořádkového odboru a policejní auto s radarem, do kterého si mohli i sednout. „Snažíme se, aby děti měly důvěru v uniformu,“ komentoval policista Petr Kouřil jeden z cílů sobotní prezentace.

Děti si mohly vyzkoušet i dopravní test. Dospělé více zajímaly informace o cestování po Evropě, o zabezpečení domů i chat nebo o tom, jak se zachovat při dopravní nehodě. Velký zájem byl i o samolepky s důležitými telefonními čísly, nebo s varováním před kapesními krádežemi.

„Zájemce informujeme i o náboru k policii, prevenci kriminality, o bodovém systému a také o způsobech ochrany a zabezpečení majetku,“ uvedl policista Kouřil. „Lidé se nejvíc ptají na bodový systém. Dříve se hodně ptali na Schengen, teď už ale nastal útlum,“ dodal.

Zuzana Klementová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně
cz en