Při ohňostrojích se lidé baví a jsou tolerantnější

20/5/2010

20. 5. 2010, 13.00
Brno – Přehlídka ohňostrojů STAROBRNO-IGNIS BRUNENSIS začíná zítra ohňostrojným prelude v nově otevřeném Olympia Parku. Akce přemění Brno na město uprostřed Evropy a přivítá návštěvníky z celé republiky i z okolních zemí. O tom, jaké je takový festival uspořádat a na co se letos mohou diváci těšit, hovoří hlavní producent přehlídky a generální ředitel firmy SNIP & CO Jiří Morávek.

Jiří Morávek. Foto: Monika FutákováCo vás přivedlo k uspořádání prvního ročníku?
Základním impulsem byla láska k ohňostrojům. S nimi jsem pracoval již od založení firmy v roce 1990 při každé vhodné příležitosti na různých akcích pro veřejnost i pro soukromé společnosti. Pořádali jsme například velký ohňostroj při oslavách 750. výročí udělení městských privilegií Brnu už v roce 1993. Tam se začal rodit nápad uspořádat festivalovou přehlídku ohňostrojů.

Jaké byly začátky Ignis Brunensis ve srovnání se současností?
Tehdy jsem netušil, že něco takového ve velkém existuje ve světě. Začátky byly složité, protože jsme šli neprobádanou cestou, ale rád na tu dobu vzpomínám. Časem jsme se dostali do širokého povědomí veřejnosti a Ignis Brunensis se za třináct let od svého vzniku dostal na mezinárodní a evropské výsluní. Brno je navíc dodnes jediné město ve střední Evropě, kde se takový soutěžní festival koná.

Je finančně náročné uspořádat akci, jako je festival Brno – město uprostřed Evropy?
Celkový rozpočet nelze přesně spočítat. Do akce vstupuje celá řada dalších produkčních partnerů a jejich rozpočty neznáme. Pokud bych měl ale vyčíslit hodnotu festivalu v naší přímé produkci, tak se pohybujeme okolo dvaceti milionů korun. I přes pokles výkonnosti ekonomiky v posledních dvou letech se nám daří udržet festival ve stejném rozsahu a stále týmově tvoříme i něco nového.

Na jaké novinky se letos mohou diváci těšit?
V letošním roce je novinkou z hlediska místa především zítřejší ohňostroj v novém Olympia parku. Zajímavý je i nově zařazený projekt Mozartovy děti, který v době festivalu představí budoucí generaci umělců základních uměleckých škol Jihomoravského kraje ve spolupráci s Filharmonií Brno. Diváci se také mohou těšit na výstavu veteránů v ulicích města Brna nebo na výroční akci deseti let Jihomoravského kraje na náměstí Svobody. Obě akce se budou konat v sobotu pátého června odpoledne.

Tento rok se přehlídky ohňostrojů nezúčastní Portugalsko, několikanásobný vítěz. Máte tip na výsledek?
Stejně jako každý rok i letos jsme se snažili vybrat skupinu společností, které se dobře umístily na jiných mezinárodních přehlídkách. V současné době jsou technologie a materiály dostupné stejně všem zemím. Záleží jen na tom, jak to designér vymyslí, jaké ohňostrojné kombinace včetně hudby zvolí. Svou roli hraje samozřejmě také počasí. Nikdy si netroufám odhadovat, kdo vyhraje, protože konkurence je silná a velmi vyrovnaná.

Ignis Brunensis využívají krásy Brna, co dávají na oplátku městu?
Lidé jsou bytosti hravé a festival jim nabízí možnost volnočasového vyžití. Cílem festivalu na jeho počátku bylo posilovat v lidech hrdost, že jsou z Brna a jižní Moravy, což se myslím daří. Akce navíc propaguje město, kraj a přispívá také k podpoře českého turismu. Na ohňostroje jezdí lidé z celé republiky, ale i z okolních států. Projekt Brno – město uprostřed Evropy je dokonce v posledních letech zařazován mezi TOP 100 nejatraktivnějších akcí pro turisty v Česku.

Festival není jen přehlídka ohňostrojů. Na co se vy osobně nejvíce těšíte?
Každý rok se velmi těším jednak na ohňostroje, ale také na historické tramvaje. Pro mě je to taková nostalgie, která mě nabíjí energií. Hlavně se ale těším, že se ostatní budou těšit. Akce ale budu sledovat především jako organizátor. A pokud nenastanou nějaké mimořádnosti, tak budu také přemýšlet nad tím, co se dá ještě dále zlepšit nebo udělat jinak.

Jakou máte nejzajímavější vzpomínku na uplynulé ročníky?
Dodnes si vzpomínám na britské ohňostrůjce. Jako jediným jim před několika lety ihned po začátku ohňostroje začalo pršet. Když jsem s nimi pak hovořil, odpovídali s úsměvem. Z Anglie jsou prý na něj trvale zvyklí a cítili se tak jako doma. Obecně platí, že ohňostroje vynikají nejlépe v dešti, protože kapky vody – laicky řečeno – podporují hoření a efekty jsou kvalitnější.

Před rokem se po internetu začala šířit fáma, že se Ignis Brunensis přesouvá do Prahy. Opravdu nic takového v budoucnu nehrozí?
Je sice pravda, že od začátku máme zaregistrovanou ochrannou známku Ignis Pragensis, protože původní koncepci přehlídky jsme chtěli formovat jinak. Pokud ale bude Brno a jižní Morava vytvářet takové podmínky jako doposud, nevidím jediný důvod akci kamkoliv přesouvat. Navíc to ani v této podobě není možné. Ignis Brunensis nejsou jen ohňostroje, ale všechny akce festivalu Brno – město uprostřed Evropy, a to přesunout nebo zkopírovat nelze. I nadále se tedy budeme snažit udržet městu tu středoevropskou exkluzivitu, kterou zatím má. Navíc jsem se narodil, žiji a pracuji už téměř šest desítek let v Brně. Své město a lidi v něm mám rád...

Monika Futáková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en