Noc kejklířů otevřela brány brněnských divadel

9/6/2012

9. 6. 2012, 16.00, aktualizováno
Brno, Malinovského náměstí, Zelný trh – Do divadla čas od času zajde téměř každý. Jak ale vypadá technické zázemí, kostymérna, prostor za pódiem už každý neví. Postavit se na prkna, která znamenají svět, mohli dnes návštěvníci dne otevřených dveří brněnských divadel.

Lidé si dnes mohli vyzkoušet prkna, která znamenají svět. Foto: Martina UčňováMahenovo divadlo připravilo pro návštěvníky prohlídkovou trasu na motivy jedné z nejslavnějších Shakespearových tragédií. „Romea a Julii si pamatuju ještě ze školy. Nedopadlo to s nimi moc vesele, ale my snad prohlídku přežijeme až do konce,“ říká u vchodu návštěvnice Martina Dobrovolná. Mahenovo divadlo zná, občas tam zajde na nějaké představení. „Zajímají mě ale i místa, kde se to všechno připravuje,“ vysvětluje, proč dnes přišla.

Kromě běžně dostupných míst vede prohlídková trasa přes jeviště, na kterém jsou připravené rekvizity právě ke hře Romeo a Julie, přes rekvizitárnu a kostymérnu. Trasa pak vede až do sklepa, kde je pro slavnou mileneckou dvojici připravena hrobka. „Prolezete divadlo doslova od půdy až po sklep,“ varuje jedna z uvaděček, která posílá návštěvníky správným směrem, aby ve spleti chodeb nezabloudili. K tomu všemu hraje dramatická hudba. A když se pak na jeviště vyvalí pára, zdá se návštěvníkům, že se dostali do kulis nějakého hororu.

Klidnější atmosférou působí zázemí divadla Reduta. Hned u vchodu zaujmou kostýmy například z představení Valmont. I zde si mohou diváci vyzkoušet, jak se na jevišti asi cítí herci.

„Kulisy, které vidíte, jsou ze hry Nenápadný půvab buržoazie,“ vysvětluje zvědavcům jeden ze zaměstnanců divadla. Největší pozornost budí rakev stojící na okraji pódia. „Klidně si do ní lehněte, ani boty si zouvat nemusíte. My vás tam s kolegou zavřeme, ať víte, co vás jednou čeká,“ vyzývá návštěvníky kulisák.

A opravdu – několik odvážlivců si rakev vyzkouší. „Chtělo by to polštářek, jinak dobrý,“ usmívá se Pavel Navrátil, jeden z těch, kteří neodolali a nechali se do rakve na chvíli zavřít.

Dneškem možnost prohlédnout si divadla z druhé strany nekončí. Například Městské divadlo Brno otevře své brány 15. června od 15 hodin. Více informací o festivalu Divadelní svět a připravovaných akcí najdete na www.divadelnisvet.cz.

Martina Učňová
Autorka je studentkou FSS MU v Brně,
více informací na
www.munimedia.cz

cz en