Mozartovy děti svým vystoupením rozehnaly déšť

30/5/2010

30. 5. 2010, 17.00
Brno-střed – I přes nepříznivé počasí dokázaly dnes děti ze základních uměleckých škol Jihomoravského kraje přilákat návštěvníky na svá hudební a taneční vystoupení. Ratolesti návštěvníků si navíc kromě sledování vystupujících souborů mohly vyzkoušet vytvořit například bramborové razítko nebo panáčka z vlny. V Radnické ulici totiž bylo k dispozici několik stánků s různorodou nabídkou činností.

V areálu Staré radnice předvedla krátce po poledni své hudební vystoupení Dechová hudba Bobrava čítající asi dvacet členů. Třiadvacetiletá Eva Truhlářová, která se zpěvu věnuje od svých čtrnácti let, zazpívala za doprovodu saxofonů a klarinetů známé písně Mně se líbí Bob nebo Růže z Texasu.

Lidé z publika obdivně tleskali, přestože se museli tísnit pod deštníky. Evu Truhlářovou k hudbě v dětství přitáhl nábor, který se konal v mateřské šRenata Čonková a Tereza Malíková ze skupiny Čercheňa. Foto: Adéla Šulíkovákolce. V sedmi letech začala hrát na klavír a potom díky skupině, ve které vystupovala i zpívat. „Hudbě se věnují i mí dva bratři, rodiče nás v tom podporují,“ řekla.

Její kolegyně osmnáctiletá Romana Kišová hraje v dechovém orchestru na baryton saxofon. „Na baryton saxofon hraji teprve rok, ale hudbě se věnuji už od svých sedmi let,“ uvedla. Kromě zmiňovaného nástroje ovládá ještě B klarinet a S klarinet. Skupina zkouší dvakrát týdně, ale Kišová stíhá i vedení tanečního a divadelního kroužku pro malé děti, zpívá ve schole a chodí na brigádu.

Po koncertu následuje taneční vystoupení čtyřčlenné skupiny Čercheňa, která spadá pod Muzeum romské kultury v Brně. Dvě dlouhovlasé tanečnice se v rychlém rytmu protáčí bosy po pódiu. Jejich tradiční barevné kostýmy dokreslují vášnivou atmosféru tance. „Tančíme bosky, protože je to pohodlnější. Hlavně pokud stojíme na špičkách, to by v botách na podpatku nešlo,“ vysvětluje Renata Čonková. Přestává pršet, dokonce i vysvitne slunce. Moderátorka akce změnu počasí komentuje se slovy: „Čercheňa nám svým temperamentním vystoupením rozehnala déšť.“

Na Zelném trhu se mezitím představují pracovníci brněnské hvězdárny. Děti i dospělí mají možnost sledovat různé experimenty s balónky, nebo si zkusit vyfouknout obří bublinu z jarové vody, což se dětí setkává s velkým úspěchem. Poté nastupují žáci základní umělecké školy ze Strážnice. Taneční skupina Danájek za doprovodu cimbálové muziky Krepina předvádí lidové tance. „Krojované máme rádi. Dcera vystupuje v Líšňáčku, tak jsme se přišli podívat,“ říká jedna z návštěvnic, Radka Holasová. Slunce zatím svítí a tak na Zelný trh přicházejí další diváci. Někteří se jdou podívat na vystoupení svých ratolestí, jiné přilákala živá hudba.

Projekt Mozartovy děti trvá už déle než týden a většinou zahrnuje vystoupení dětí ze základních uměleckých škol Jihomoravského kraje. Diváci mohou zhlédnout jejich vystoupení nebo zkusit některou z nabízených rukodělných činností až do příští neděle.

Adéla Šulíková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil
(fotografie 1-3 Dětská z Kunovic; 4-7 Sudaruška Brno; 8-10 dechovka Bobrava; 11-19 taneční skupina Čercheňa; 20-21 bulhraský soubor Kytka; 22-23 dechovka ZUŠ Kyjov /21. května 2010/; 24-32 mládežnický orchestr z Bádenska-Württemberska /26. května 2010/)

cz en