Noc kostelů přilákala do brněnských svatostánků davy lidí

28/5/2010

28. 5. 24.00
Brno –
Vstoupit až do sakristie, která je jinak návštěvníkům zapovězená, mohli dnes večer při Noci kostelů návštěvníci brněnské svatopetrské katedrály. „Lidi jsou slušní, atmosféra zatím vynikající. Oproti loňsku je vyšší účast, lidé jsou zvědaví, protože mohou vidět místa, kam se normálně nedostanou,“ zhodnotil účast jeden z pořadatelů Tomáš Banák.

Brněnská noc kostelů přilákala davy lidí. Foto: Lukáš TrnkaSpoustu přítomných dětí zaujala možnost poslat svá přání do nebe. „Děti tady mají papírek, na který napíšou své přání, venku dostanou balonek naplněný héliem a pošlou ho jako prosbu do nebe k pánu bohu,“ popsala postup jedna z dívek v kostýmu anděla Kateřina Baltánová.

V osm hodin večer petrovská katedrála potemněla, lidé se usadili a skrze reproduktory jim byla přiblížena historie této brněnské dominanty. Venku se zatím schylovalo k dešti, který přišel nedlouho poté a ve větší či menší míře provázel Noc kostelů až do jejího konce. „Já tady byla i loni. To taky pršelo, ale byla větší zima. Líbí se mi, že je tady tolik mladých lidí, hlavně u minoritů a Panny Marie jich jsou davy, to jsou kostely pro mladé,“ přemítala před branou katedrály Maria Kazdová.

Velkým lákadlem byly pro návštěvníky věže kostelů. V dlouhých, až hodinových frontách lidé čekali na příležitost prohlédnout si půdu kostela svatého Jakuba, či shlédnout Brno z věže katedrály. „My jsme teď přišli, ale chceme vidět kostely v centru a na Kraví hoře, věž u Jakuba a taky na Petrově,“ poodhalila své večerní plány Lenka Burešová.

Lidé měli možnost prohlédnout si důkladně také interiér kostela Jana Ámose Komenského na Komenského náměstí, který je mezi Brňany lépe znám jako Červený kostel. „Vidíte, že kostel je plný lidí, Červený kostel je zajímá. Byl dlouho zavřený a tisíce lidí kolem něj denně chodily s pocitem, že je zavřený. Nedávno se tady podařilo instalovat mříž, takže přes den mohou lidé dovnitř aspoň nahlédnout, aby viděli, že kostel žije,“ řekl Vít Rybárik, který tam připravoval pro zvědavé návštěvníky dnešní noc.

Přestože počasí ani při druhém ročníku akci příliš nepřálo, zájem lidí byl obrovský, o čemž svědčily ulice v centru, které zaplnili lidé s deštníky mířící od jednoho kostela ke druhému. „Nám se líbí hlavně ty kostely, kde mají ochutnávky. A sbíráme razítka. Chceme jich mít co nejvíc, ale zatím máme jen osm nebo devět,“ překřikovali se před červeným kostelem dobře naladění Lumír Formánek s Michaelou Kociánovou.

Noc kostelů je součástí festivalu Brno – město uprostřed Evropy... festival zábavy pod hrady Špilberk a Veveří se společností SKANSKA. Samotný koncept Noci kostelů vznikl v roce 2005 v Rakousku, kde se letos návštěvníkům otevřelo více než 700 kostelů. Loni se poprvé Noc kostelů, podobně jako Muzejní noc přesunula do Brna a letos se jí po celém Česku účastnilo více než 400 kostelů.

Lukáš Trnka
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil
(foto 1 kostel sv. Augustina, nám. Míru; 2-7 kostel Svaté rodiny, Grohova; 8-14 kostel Nanebevzetí Panny Marie u Vojenské nemocnice; 15-19 kostel sv. Cyrila a Metoděje, Gajdošova; 20-21 kostel sv. Jakuba, Jakubské nám.; 22-24 Jezuitský kostel; 25-28 nám. Svobody)

cz en