Olympia park zahalila pára z lokomotiv

2/6/2012

2. 6. 2012, 16.35
Modřice
– Už z dálky je poznat, že v Olympia parku v Modřicích se děje něco neobvyklého. Na jednom konci stojí vrtulník, na druhé straně upouští páru hučící lokomotiva.

V Olympia parku se prohání parní vlak. Foto: Martina UčňováNa takzvané Parní olympiádě mohou děti soutěžit a na několika stanovištích sbírat body. Největší fronta je u stanoviště hasičů, policistů a záchranářů. Hořící dům je sice jen atrapa, děti ale hasí s takovým nasazením, že by jim možná nejeden hasič mohl závidět. „Jsem se u toho trošku zamokřila,“ ukazuje po dohašení malá Anička, která tu získala první body.

Jen o kousek dál na zemi v kolečku klečí skupinka dětí i dospělých. Záchranářka v červené uniformě vysvětluje, jak se dává první pomoc a ukazuje cvičnou figurínu. Tohle stanoviště ale zaujalo spíše dospělé, kteří si rádi osvěžují svoje znalosti. „Kdysi jsme se to učili ve škole, ale nechtějte vědět, jak dlouho už to je,“ směje se žena stojící opodál.

Vtom ale všechny vyruší krásná vůně. Pokud ji někdo následuje, dojde až k polní pekárně chleba, kterou vystavuje brněnské technické muzeum. Teplý chléb pečený na dřevěném uhlí čerstvě vytažený z pece láká nejednoho návštěvníka k předčasnému obědu.

V zadní části parkoviště se najednou ozývá cinkání. Jeden z historických autobusů se chystá na okružní jízdu. Vmžiku do něj nastupuje asi čtyřicet cestujících. Stroj se pak s dalším cinknutím zavírá a vyjíždí směr Modřice. Kdo nestihl nastoupit, nemusí zoufat. Než pojede další, stihne si alespoň prohlédnout modely vláčků na dálkové ovládání nebo repliky parních lokomotiv.

Při soutěžích a hrách čas rychle utíká, a když děti omrzí vláčky i autobusy, mohou ještě prozkoumat gumové kouty skákacího hradu.

Pokud vás láká projet se autobusem starším než vy nebo zmenšenými modely vláčků, můžete přijít i zítra od 13 hodin.

Martina Učňová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en