Koncert na náměstí baví, ale také láká nové dárce krve

7/6/2012

7. 6. 2012, 18.20, aktualizováno
Koncert na podporu dárcovství krve na brněnském náměstí Svobody. Foto: Martina UčňováBrno, náměstí Svobody
– Slunce pálí nad hlavami diváků, kteří poslouchají skupinu Medicimbal. Živá rocková hudba nejednoho z nich nutí k tanci. „Jo, tohle jsou písničky, které znám. Ty novější už mi moc neříkají,“ říká Petr Bříza a nohou si podupává do rytmu. Dodává, že krev moc darovat nechodí. „Vždycky o tom uvažuju, ale nakonec z toho sejde. Ale asi bych měl zajít,“ krčí rameny. Zpěvák se zatím snaží brněnské náměstí roztleskat a povzbuzuje diváky, aby zpívali s ním.

Kolem pódia stojí několik stánků nabízejících různá pojištění. Největší chumel se ale tvoří u stánku s pitím. „Tady máme nějaké letáčky, můžete se podívat. A kdyby vás něco zajímalo, klidně se ptejte,“ snaží se hosteska u jednoho stánku nalákat ženu stojící opodál.

Po rockové skupině už se připravuje na vystoupení zpěvačka Tereza Černochová. Ještě předtím ale moderátorka dnešního koncertu upozorňuje na vzácnou návštěvu, která do Brna dorazila. „Támhle vzadu u stánku stojí mistryně světa i Evropy, skifařka Mirka Knapková. Pokud chcete její podpis, teď je ta chvíle, protože za chvíli ji pozvu na pódium,“ láká moderátorka.

Odpoledne se na pódiu ještě vystřídají Matěj Ruppert, Vladimír 518 a DJ Mike Trafik. Všichni vystupující na koncertu Daruj krev s Českým rozhlasem Brno se snaží upozornit na fakt, že dárci krve jsou velmi potřební. Přímo na koncertě sice krev nikomu neodeberou, pokud se ale někdo rozhodne krev darovat, může tak učinit 13. června v brněnské fakultní nemocnici v Bohunicích nebo ve Zlíně.

Martina Učňová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na
www.munimedia.cz


Víte, že…
… Česká republika má nedostatek nových dárců, takže nedokáže pokrýt ani vlastní potřebu krve, kterou přitom může potřebovat každý.
…dárcem se může stát každý ve věku od 18 do 65 let, podmínkou je dobrý zdravotní stav. Muži mohou darovat krev čtyřikrát ročně, ženy třikrát ročně. Bezpříspěvkový dárce má možnost snížit si základ daně z příjmu při ročním zúčtování o dva tisíce korun za každý odběr krve.
… na nekomplikované ortopedické operace je potřeba jedna až tři krevní konzervy, na složitější operace je potřeba i deset jednotek krve po 300 mililitrech a pět až šest jednotek mražené krevní plazmy.
… průměrně dostane každý obyvatel České republiky za svůj život krevní transfuzi pětkrát a lék vyrobený z krve čtrnáctkrát.

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en