Koncert vážné hudby pomůže nemocným lidem k samostatnému bydlení

23/5/2012

23. 5. 2012, 22.15
Brno, Mendlovo náměstí – Na dobrou věc přispěli posluchači vážné hudby, kteří se dnes večer sešli v bazilice na brněnském Mendlově náměstí. Jeden z největších středoevropských orchestrů, Filharmonie Brno, zahrál skladby od velkých jmen, jako jsou Vivaldi, Haydn, Cimarosa, ale také od českého skladatele Jiřího Linka. Filharmonii doprovázel Dómský komorní sbor a celý koncert dirigoval Leoš Svárovský. Všichni hudebníci hráli celý večer bez nároku na honorář.

Na benefičním koncertě v bazilice na Mendlově náměstí v Brně se vybralo 100 tisíc korun. Foto: Jolana Rumanová„Chodím každý rok. Mám ráda ten druh hudby a v bazilice krásně zní. A když je to na dobrou věc...,“ řekla jedna z návštěvnic Darina Walterová.

Opat augustiánského opatství, k němuž bazilika patří, Lukáš Evžen Martinec vysvětlil, že tradiční májový koncert přispívá vždy na jiný projekt. „Díky tomu pomůžeme více lidem a zároveň si uvědomíme široké spektrum potřebných kolem nás,“ uvedl Martinec.

Letos návštěvníci přispěli občanskému sdružení Práh, které pomáhá dlouhodobě psychicky nemocným lidem. Umožňuje jim začlenit se do každodenního života, začít samostatně bydlet či pracovat. A právě na samostatné bydlení klientů půjdou i peníze vybrané na koncertě. „Máme dům, v němž chceme vystavět byty pro naše klienty. Zatím je vše ve stadiu projektu, celkově potřebujeme jedenáct miliónů korun. Děkuji všem, kteří si koupili lístek či pomohli s organizací koncertu. Je to velký krok k tomu, abychom domov opravdu vytvořili,“ sdělila ředitelka sdružení Blanka Veškrnová.

Mezi návštěvníky se vybralo 82 tisíc korun, brněnský primátor Roman Onderka a hlavní organizátor festivalu Brno – město uprostřed Evropy Jiří Morávek pak každý přidali devět tisíc korun ze své kapsy. „Máme s panem Morávkem takovou dohodu. Kolik dám já, musí dát i on,“ smál se Onderka a částku na šeku přepsal na sto tisíc korun.

Koncert je nejen součástí festivalu Brno – město uprostřed Evropy, ale také akce Mozartovy děti. Jejím cílem je umožnit mladým talentům z brněnských základních uměleckých škol vystoupit v centru Brna před tisícovkami diváků. Na dnešním koncertě se předvedla hráčka na hoboj Marie Loubová. „Byla to úžasná zkušenost, moje první sólové vystoupení. O panu dirigentovi jsme se učili ve škole a já dneska dostala možnost si s ním zahrát,“ svěřila se nadšeně.

Jolana Rumanová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en