Lanovka nad přehradou na vlastní kůži: Srdce mi tluče a mám sucho v puse

6/6/2012

6. 6. 2012, 16.15, aktualizováno
Stojím na plošince lešení v šesti metrech a koukám na hemžící se dav pode mnou. Srdce mi začíná tlouct čím dál rychleji a najednou mám sucho v puse. „Neboj se, na hlavy jim nespadneš,“ ujišťuje vedle stojící instruktor Martin Novák klidným hlasem.

Lanová dráha přes přehradní zátoku přilákala mnoho zájemců. Foto: Robert VystrčilSeberu odvahu a odrážím se z lešení. Lano mě chytá a po kladce svištím nad vodou až na druhý konec zátoky. Ještě zaslechnu pár výsknutí na tribuně, okolo které projíždím, a pak už jen cuknutí brzdy v podobě dřevěného polínka na laně. Další usměvavý instruktor mi pomáhá na žebřík, aby mě mohl odjistit. Je to fajn pocit stát zase na zemi.

„Jízda byla jedním slovem skvělá,“ komentuje lanovku nadšená Karolína Sochorová, která dojíždí chvíli poté. První svezení mám za sebou. Ale podle instruktora lanového centra Milana Linkesche je dobré si projet lanovku ve dne i v noci. Oboje prý má svoje kouzlo.

Na otázku, jak je lanovka vytížená, když je zdarma, odpovídá instruktorka Eliška Klímová. „Žádné dlouhé fronty nejsou, ale od odpoledne je pořád plno. Snažíme se dát přednost těm, kteří ještě nejeli, ale hodně z nich se vrací a jezdí opakovaně,“ říká. Podle Milana Linkesche se tak jeden mladík svezl sedmadvacetkrát.

Lanovka nad vodou je v první rakovecké zátoce. Všechny fanoušky adrenalinu tedy čeká jízda z lešení stojícího kousek od známé sirky přes vodu až na druhý konec. Jako bonus za odvahu dostávají účastníci vychlazený půllitr Starobrna.

Stavbu lanovky provázely i komplikace. Například fotografům na tribuně se nelíbilo natažené lano kazící výhled, které teď musí instruktoři před každým ohňostrojem uvolnit. „Jedním z největších problémů, které jsme museli vyřešit, bylo osvětlení lidí jedoucích za tmy tak, aby je instruktor na druhé straně viděl. Nakonec se osvědčily chemické svítící tyčinky. Lidé tak jezdí s barevným kroužkem na úvazku,“ vysvětluje instruktor Linkesch.

Svézt na lanovce se mohli zájemci každý den ohňostrojů zhruba od dvou hodin až do první cvičné ohňostrojné střely. Dnes je atrakce v provozu naposled. Po posledním ohňostroji ocelové lano z přehrady zmizí. Pokud už se dnes svézt nestihnete, nezoufejte. Jízdu na lanovce si můžete přijít vyzkoušet každé víkendové odpoledne přímo do lanového centra na Lesné.

Hana Březinová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

cz en