Večer vypálíme tisíce raket, říká slovenský ohňostrůjce

28/5/2010

29. 5. 2010, 14.00
Brno – Designérovi dnešního slovenského ohňostroje Jánu Appelovi se povinná skladba, kterou vybrali k ohňostrojům organizátoři, líbí. „Někdy je ale vybraná taková melodie, že člověk nemůže usnout, protože neví, jak ji pojmout. I když po troše přemýšlení se dá udělat dobrá show na jakoukoli skladbu,“ řekl Appel.

Slovenský ohňostrůjce Ján Appel. Foto: Kateřina FoltánkováPamatujete si na první ohňostroj, který jste kdy viděl?
Ano, bylo to už velmi dávno. Myslím to bylo poslední rok ve školce nebo v první třídě na základní škole. Ohňostroje se tehdy střílely jen na prvního nebo osmého května. Tady jsem poprvé přičichnul k vůni střelného prachu. Zájem o ohňostroje mě tedy provází už od dětství. Na vysoké jsem studoval chemii a potom jsem pracoval jako pyrotechnik ve státních službách.

Jaký je proces navrhování ohňostroje?
Důležité je nejdřív sednout si a vybrat hudbu a motiv, na který se bude střílet. Taky se musí vzít v potaz místo, ze kterého se bude střílet. A nakonec se to musí zkomponovat, poskládat, aby to celé sedělo. Výběr efektů záleží hlavně na místě, ale jinak je hodně pocitové. Na svatbu, kde je ohňostroj lidem blíže, použiji jiné efekty než na přehradu, kde lidé mohou vidět ohňostroj dvakrát, jednou na obloze a podruhé ve vodě.

Proč padla volba na skladbu od Händela?
Na Händelovy skladby jsme ohňostroje už několikrát chystali. Dnešní show je tedy v podstatě součástí naší série. Nejdřív jsme se rozhodli pro Straussův valčík Na krásném modrém Dunaji a Händela jsme k tomu připojili. Myslím si, že dohromady to vytvoří opravdu působivý celek.

Kolik přibližně stojí půlhodinový ohňostroj?
Ohňostroj na půl hodiny je celkem dlouhý, musí k němu být hudební doprovod. Podle mého názoru ohňostroj bez hudby začne po sedmi až deseti minutách nudit. Když jde o audiovizuální show nebo o pyromuzikál, půlhodina může vyjít na sto tisíc i na několik milionů korun.

Dá se spočítat kolik při večerním představení vypálíte raket?
Samozřejmě se to dá spočítat. Večer bude na tři sta odpalů, ale z hlavy počty jednotlivých raket nevím. Při jednom odpalu může být vypáleno pět raket nebo třeba jen tři. Takže celkový počet bude několik tisíc odpálených výrobků.

Existuje zaručený recept na úspěšný ohňostroj?
Diváci mají velmi rádi dlouhé padavé efekty a velké finále. Taky se jim líbí, když vybuchne několik velkých závěrečných bomb najednou. Když ohňostrůjci střílí několik efektů zaráz, diváci si řeknou: „Wow.“ Jedna raketa vyletí do výšky čtyřicet metrů a pod ní vybuchne v prostoru další. Lidé nedokážou pohledem obsáhnout celý ohňostroj a připadá jim to velmi působivé.

Kateřina Foltánková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU

cz en