Ignis Brunensis vyhráli slovenští ohňostrůjci

3/6/2010

3. 6. 2010, 13.00
Brno-střed
– Pro slovenské ohňostrůjce z firmy Pyra bylo dnešní vítězství v ohňostrojné soutěži dvojnásobným svátkem. „Naše firma má totiž letos patnáct let. Děkuji za velmi příjemnou atmosféru při přípravě ohňostroje i jeho samotného uskutečnění a také celému týmu Flash Barrandov za jejich vynikající pomoc,“ řekl v krátkém proslovu po předání cen zakladatel skupiny Ján Appel.

Vítězný slovenský ohňostroj. Foto: Robert VystrčilSlovenská Pyra se na brněnské přehradě představila jako druhá z celkem tří soutěžících skupin. Diváky zaujala představením s názvem Královský ohňostroj, které doprovázela klasická hudba německého skladatele Händela a rakouského krále valčíku Strausse.

Pyra má bohaté zkušenosti s pyrotechnickými vystoupeními, podepsala se například pod oficiální ohňostroje při příležitosti vstupu Slovenska do Evropské unie a NATO či pod novoroční ohňostroje hlavního města Bratislavy.

Předsedou poroty, která rozhodovala o udělování cen, byl letos opět umělecký fotograf Rostislav Košťál, který hodnotil i všechny minulé ročníky. „Rozdíl mezi vítězem a druhým v pořadí byl nepatrný. Každý ohňostroj byl postavený na jiném principu, jeden na klasické hudbě a druhý na jakémsi experimentu a na kreativitě. V porotě každý inklinoval k něčemu jinému,“ zhodnotil Košťál.

Ocenění se dočkaly také zbylé soutěžící skupiny. Cenu České televize nazvanou Scéna mezi ohni za nejlepší scénografické řešení ohňostrojového představení získala německá skupina Noctiluca. Pro francouzskou skupinu Storm Artifices byla po středeční nepřízni počasí útěchou alespoň Cena Českého rozhlasu pojmenovaná Hudba mezi ohni, kterou byl oceněn nejlepší hudební doprovod.

Na nepřízeň počasí si stěžovali řečníci při předávání cen nejčastěji „Osobně nejsem pověrčivý a třináctku mám rád, ale příroda je příroda, nedá se s tím nic dělat. Doufám, že nám bude přát o víkendu, protože program festivalu ještě pokračuje,“ řekl hlavní organizátor festivalu Jiří Morávek.

Nejvíce na rozmary počasí doplatili Francouzi, přesto však tyto okolnosti brali s úsměvem. „Nebylo pro nás úplně jednoduché se smířit s počasím, ale výborná atmosféra nám to ulehčila. Nejdůležitější je, že jsme sice ve vaší zemi neviděli ani kousek modré oblohy nebo slunce, ale měli jsme možnost vidět to modré nebe a sluníčko v každém z vás,“ řekl francouzský ohňostrůjce Erick Horvath.

Přehlídka ohňostrojů STAROBRNO-IGNIS BRUNENSIS se uskutečnila již po třinácté jako součást festivalu Brno – město uprostřed Evropy... festival zábavy pod hrady Špilberk a Veveří se společností SKANSKA. Loňský ročník ovládla portugalská skupina Luso Pirotecnia, která letos nesoutěžila.
Festival ale ještě nekončí, už zítra ozáří noční brněnskou oblohu nad Denisovými sady finálové představení z dílny českých skupin Theatrum Pyroboli a Flash Barrandov SFX.

Lukáš Trnka
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en