Zájemci zavítali na první a jediný filmový festival o domorodcích

16/5/2009

16. 5. 2009, 19.00
Brno, Pisárky – Divoké africké rytmy bubnů brněnské kapely Tubabu zahájily včerejší program brněnského festivalu o domorodých lidech z celého světa.

Přijeli domorodí hosté z nesvobodné Západní Papuy, aby apelovali za svobodu pro svůj národ, přijeli akademici z německé Lünenburgské univerzity, zástupce Evropských nevládních organizací a nakonec i bývalý ministr školství Ondřej Liška.

Všichni se při panelové diskusi shodl na nutnosti odpovědného přístupu ke globálním problémům. Světové problémy dnešních dní se řeší i při rautu pod brněnským mamutem. Zní tam papuánský zpěv „pláč za svobodu“. Mnohokrát zazní i názor, že hlas každého má svou nepopiratelnou váhu. Exministr Liška apeluje na občanský zájem a aktivismus.

I náhodní kolemjdoucí se mohli zastavit a podívat se třeba na film o poustevníkovi na Sibiři, o cikánské baronce nebo o četných problémech v Karamoji. Kdepak že to je? Pokud se někdo nestihne podívat na tento do hluboké noci pokračující festival s volným vstupem, zde je odpověď: jde o severní část Ugandy v subsaharské Africe.

Jan Duda
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en