Nebe a peklo spolu vedly dialog

30/5/2009

30. 5. 2009, 23.55
Brno, přehrada – Hustý dým dnes umocnil a podtrhl hlavní myšlenku rakouského ohňostroje - boj dobra se zlem. Právě na kouř, který jim bránil v rozhledu, si však někteří diváci stěžovali. Druhým soutěžním představením Nebe a peklo se předvedla rakouská společnost Pyrovision.

Ohňostroj rakouských tvůrců. Foto: Robert Vystrčil.Ohňostroj ze začátku ohromil svou velikostí, silou a barevným provedením na hudbu Ludwiga van Beethovena Óda na radost. Poté se ozvaly zlověstné zvuky zvonu, za jejichž doprovodu se představilo peklo. Nebe odpovědělo veselou hudbou a rozmanitými barvami. Celému představení dominovala červená a zlatá. Klidný dialog se chvilkami proměnil v prudkou hádku. Své slovo chtělo říct zároveň nebe i peklo.

„Bylo to perfektní, moc se mi líbilo provedení pekla,“ řekl s nadšením Jakub Johaník. Také manželé Hanusovi si ohňostroj pochvalovali. „Poprvé jsme to viděli zblízka a byl to nepopsatelný zážitek, opravdu jsme si to užili.“ Představení se líbilo i celému publiku, odměnilo jej hlasitými ovacemi.

Autor ohňostroje Christian Czech se rozhodl pro Nebe a peklo, protože jde o hodně emocionální námět. „Hlavní téma je souboj mezi dobrými a zlými silami v nás, ale také všude okolo, protože žijeme v duálním systému, všechno je složené z protikladů,“ řekl.

Po dnešním představení čeká diváky třetí a zároveň poslední soutěžní show, kterou představí tým Grupo Luso Pirotecnia z Portugalska. Svůj ohňostroj Portugalci nazvali Velký třesk.

Hripsime Zohrabyan
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil

Další informace:
Dnešní ohňostroj přináší společnost Pyrovision sídlící v Salcburku, která uskutečňuje velká ohňostrojná show na špičkové mezinárodní úrovni. Rakouská společnost se specializuje na realizační část ohňostroje a produkci multimedií. Pyrovision si velmi zakládá na jedinečnosti svých show. Pečlivý výběr, skladba a rozmanitost pyrotechnických výrobků je základem pro originální choreografii a technicky dokonale zpracovaná ohňostrojná představení. Společnost Pyrovision je čerstvým vítězem prestižního festivalu Nuits de feu 2008 v Chantilly Paris. Již předtím zvítězili v belgických Knokke a Deaurne a ocenění získali i na dalších pyromusical festivalech.

Název ohňostroje: Nebe a peklo
Design: Christian Czech, Pyrovision

Charakteristika ohňostroje: Téma show Nebe a peklo je něčím zcela zvláštním a co do stylizace a hudby odlišným od představení ostatních soutěžících. Při hledání příčin lidské fascinace protikladem dobra a zla divákům samotný princip ohňostroje poskytuje autentické prvky: výbuchy a plameny, světlo a barvy…

(red)

cz en