Soutěž ohňostrůjců vyhráli Australané. Rádi by přijeli znovu

7/6/2012

7. 6. 2012, 13.00, aktualizováno
Brno-střed
– Odborná porota ohňostrůjného festivalu Ignis Brunensis rozhodla, že nejlepší program předvedli Australané. Jejich show zaujala hlavně motivem červeného srdce na obloze. Australanům přálo i sobotní počasí – na rozdíl od Číňanů, kteří předvedli svou show včera.

Vítězný australský ohňostroj. Foto: Robert Vystrčil„Festival byl skvělý. Máte úžasné město, úžasnou lokalitu. Chtěl bych poděkovat i ostatním soutěžícím a zejména společnosti Flash Barrandov. Jste skvělí chlapi a je s vámi báječná legrace,“ vyjádřil se zástupce australské společnosti bezprostředně po převzetí ceny. Australané vysoce ocenili organizaci festivalu a projevili přání přijet někdy znovu. „Ještě nevíme kdy, musíme si promluvit s organizátory,“ řekl jeden z členů skupiny. Přestože Australané soutěž vyhráli, tvrdí, že nezáleží na tom, kdo se stal vítězem. „Hlavní je lidem udělat radost, užít si to a bavit se,“ řekl jejich zástupce.

Organizátoři dnes předávali také cenu Českého rozhlasu za nejlepší hudební doprovod nazvanou Hudba mezi ohni. Vysloužila si ji čínská společnost Panda Fireworks, stejně jako cenu za nejlepší design závazné části ohňostroje na hudbu od Johna Williamse The Olmypic Spirit. Tuto cenu vyhlásili letos organizátoři poprvé v historii festivalu.

Ocenění Scéna mezi ohni za nejlepší scénografické řešení ohňostrojového představení pak přebral za španělskou společnost Pirotecnia Ricardo Caballer, která se vyhlašování nemohla zúčastnit, předseda poroty Rostislav Košťál.

Další cenu si za společnost Flash Barrandov SFX odnesl Jaroslav Štolba – za využívání ekologických technologií a precizní práci. Štolba získal spolu s Renzem Cargneluttim také cenu za dlouhodobou a dobře odváděnou práci na brněnské přehlídce. „Tento rok jsem zjistil, že na přehlídku můžeme pozvat kohokoli. Když budeme mít peníze, budeme pořád vstřícní a udržíme si standart,“ shrnul 15. ročník Štolba.

Hliněnou sošku z dílny brněnského umělce Jaroslava Homoly si odnesl i Kristián Čech z rakouské společnosti Pyrovision. Cenu získal už v roce 2009, ale tehdy se vyhlašování nemohl účastnit a poštovní zásilka nebyla doručena úspěšně. Cenu Českého rozhlasu si tak převzal až nyní. Oceněni byli i Ivan Martinek a Klára Pospíšilová za úvodní ohňostroj Prelude.

Grandfinále ohňostrůjné přehlídky se koná zítra ve 22.45 na hradě Špilberk. Ohňostroj zajišťuje rakouská společnost Pyrovision ve spolupráci s Flash Barrandov SFX.

Barbora Kalincová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na
www.munimedia.cz

Fotogalerii naleznete níže na konci stránky.

CELKOVÉ VÝSLEDKY STAROBRNO-IGNIS BRUNENSIS

Hlavní cena statutárního města Brna a Jihomoravského kraje
Celkové hodnocení synchronizace ohňostroje s hudebním doprovodem, hodnocení výtvarné a scénografické koncepce ohňostroje – celkový umělecký dojem komponovaného ohňostroje.
Australský vítěz. Foto: Barbora KalincováVítězem a držitelem hlavní ceny 15. mezinárodní přehlídky ohňostrojů STAROBRNO-IGNIS BRUNENSIS se stává ohňostrojná společnost: FOTI INTERNATIONAL FIREWORKS Austrálie

CENA ČESKÉHO ROZHLASU „Hudba mezi ohni“ za nejlepší hudební doprovod ohňostrojného představení
Cenu udělil Český rozhlas podle hlasování odborné poroty ohňostrojné společnosti: PANDA FIREWORKS Čína

CENA ČESKÉ TELEVIZE „Scéna mezi ohni“ za nejlepší scénografické řešení ohňostrojného představení
Cenu udělila Česká televize podle hlasování odborné poroty ohňostrojné společnosti: PIROTECNIA RICARDO CABALLER Španělsko

ZVLÁŠTNÍ CENA PRIMÁTORA STATUTÁRNÍHO MĚSTA BRNA za nejlepší design závazné části ohňostrojné show na hudbu Johna Williamse „The Olympic Spirit“
Cenu udělil primátor Roman Onderka na doporučení odborné poroty ohňostrojné společnosti: PANDA FIREWORKS Čína


ZVLÁŠTNÍ CENY PRODUCENTA – SNIP & CO, reklamní společnost

FLASH BARRANDOV SFX Česko za mimořádnou kvalitu ohňostrojných prací v oblasti ochrany životního prostředí, užití „zelených“ technologií a postupů v brněnské přehlídce ohňostrojů

RENZO CARGNELUTTI – specialista pyrodigitálních odpalovacích systémů za dlouholetou mimořádnou kvalitu prací v oblasti zavádění i užití digitálních technologií a postupů při odpalování ohňostrojů a za osobní přínos k rozvoji mezinárodní ohňostrojné přehlídky v Brně

JAROSLAV ŠTOLBA – technický ředitel přehlídky ohňostrojů za dlouholeté vysoce kvalitní technické zajišťování ohňostrojných prací, za podporu, spolupráci a osobní přínos v zahraničních vztazích při rozvoji soutěžní mezinárodní ohňostrojné přehlídky v Brně


CENA DIVÁKA STAROBRNO-IGNIS BRUNENSIS BRNO 2012
Vítěz ankety „CENA DIVÁKA STAROBRNO-IGNIS BRUNENSIS – BRNO 2012“ bude vyhlášen 21. 6. 2012 na základě hlasování diváků ze všech šesti ohňostrojů letošní přehlídky STAROBRNO-IGNIS BRUNENSIS prostřednictvím anketních lístků, které jsou distribuovány v Programových magazínech, v restauracích McDonald´s v Brně, na infostánku Nákupního a zábavního centra OLYMPIA v Brně-Modřicích. Dále je možné hlasovat na www.ignisbrunensis.cz a mobilní aplikací LWI. Zahájení hlasování je v pátek 8. 6. ve 23.00 hodin, uzávěrka ankety je v pátek 15. 6. ve 24.00 hodin.

(red)

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en