Španělský ohňostrůjce: Chceme vyhrát, ale hlavně doufáme, že si to lidé užijí

27/5/2009

27. 5. 2009, 11.00
Brno – Představení nazvané Zápas pekla s nebem uvidí dnes večer diváci na brněnské přehradě. Tým španělských ohňostrůjců Pirotecnia Igual pod vedením Xaviera Galana ukáže, jak rozzářit noc uměním ohně.Španělský ohňostrůjce Xavier Galan. Foto: Markéta Zelená

Španělsko má dlouhou ohňostrůjnou historii. Jsou i dnes ohňostroje ve Španělsku hodně populární?
Mnohé významné společnosti po celém světě zabývající se ohňostroji pocházejí právě ze Španělska. Velké množství festivalů a párty u nás končí velkolepou show s ohňostrojem. Materiál, který je k tomu potřeba, se vyrábí ve Španělsku. Například my si v naší dílně vyrábíme 95 procent materiálu, který potřebujeme.

Zvítězili jste v mnoha mezinárodních soutěžích. Které ocenění pro vás má největší cenu?
Vážíme si všech ocenění. Pro mě je asi nejdůležitější výhra na světovém mistrovství v Montrealu v Kanadě a na evropském mistrovství v Chantilly ve Francii. Připravili jsme tam velice pěknou podívanou s novou tradiční hudbou, s novými efekty a novými barvami.

Trávíte nyní celé dny na brněnské přehradě, jak se vám tam pracuje?
Je to poprvé, co jsme v Brně. Jsme mile překvapeni, že našemu týmu všichni vycházejí vstříc a pomáhají nám. Díky tomu se nám pracuje velice dobře. Pro takovouto akci je důležitá dobrá organizace a já myslím, že ta brněnskému festivalu nechybí.

Co jste si připravili pro brněnské diváky?
Úžasný ohňostroj! Speciální ohňové a digitální efekty! Stejně jako jiní španělští ohňostrůjci i my se snažíme přicházet s novými nápady, s novými efekty a produkty. Nabízíme jinou show a jiné myšlenky než ostatní ohňostrůjci. Prostě něco, co jste ještě nikdy neviděli. Oheň bude létat velice rychle zleva doprava. A diváci se mohou těšit i na nové barvy, především růžovou a oranžovou. Myslím, že je to jeden z našich nejlepších ohňostrojů. Návštěvníci uvidí také náš nový efekt, takzvaný pink blinker nebo naše tradiční palmové světlice a komety.

Jakou hudbu jste ke svému představení zvolili?
Začínáme skladbou od Beethovena a pokračujeme dalšími známými skladbami vážné hudby, ale i hudby z filmových soundtracků.

Jak dlouho jste ohňostroj připravovali?
Příprava show trvala měsíc a na synchronizaci hudby a efektů v počítači jsme potřebovali další měsíc. Čtrnáct dnů jsme připravovali materiál v továrně a teď tři dny na místě ohňostroj instalujeme.

Chcete na Ignis Brunensis zvítězit?
Samozřejmě. Celý tým si to přeje a doufá v to. Pokusíme se pracovat tak dobře, abychom vyhráli. Ale hlavně doufáme, že si náš ohňostroj lidé užijí.

Markéta Zelená
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en