Císař Ferdinand III. poctil svou návštěvou Brno

12/6/2011

Císař Ferdinand III. Foto: Magdaléna Satinská12. 6. 2011, 19.30
Oslavit vítězství Brňanů nad Švédy přijíždí na Špilberk sám císař Ferdinand III. Zvuk slavnostních fanfár se nese z hradního nádvoří a rozléhá se do okolí hradu Už je to tady! Všichni netrpělivě vyhlížejí panovníka z rodu Habsburků. Najednou se ozývá klapot koňských kopyt a hradní branou přijíždí císařpán se svým doprovodem. Historické představení může začít.

Jeho výsost Ferdinand III. Habsburský, císař římský, byl dnešní návštěvou Brna nadšen. „Jestli jsou všichni muži tak stateční jako jsem viděl a ženy tak krásné, nemůžu říci jinak, než že jsem spokojen,“ skládá kompliment Brňanům císař.

Chválí historickou rekonstrukci slavného vítězství Brňanů nad Švédy za třicetileté války. „Obrana města Brna byla znázorněna úžasně, musím říct, že nás vyloženě svrběly ruce, že jsme nemohli více pomoci,“ komentoval výkon odvážných bojovníků za svobodu města.

Také vysvětlil, proč s sebou na návštěvu nevzal manželku. „Jelikož je tato slavnost hlavně vojenská, předpokládal jsem, že bude spíše pro oči mužské než ženské,“ osvětlil nepřítomnost Marie Anny Španělské, s níž zplodil šest z celkově jedenácti dětí.

Představitel veleváženého císaře, Michal Šubert, má ze své role radost. „Císaře dělám poprvé a jsem maximálně spokojen. Asi u toho zůstanu,“ směje se.

Mezi jeho zájmy patří historie, a proto by se určitě nebránil myšlence, dostat se alespoň na chvíli do doby Ferdinanda III.

Také jeho nádherný dobový kostým se mu zamlouvá. Patří k inventáři jejich historické společnosti. „S drobnými úpravami na kostýmech nám pomáhají manželky, přítelkyně, kamarádi ale těžší věci si musíme nechávat ušít nebo ukovat,“ říká císařpán a míří zpět za svou družinou.

Tak zase za rok...

Magdaléna Satinská
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en