Martin Šubert se prošermoval až císaři Ferdinandovi

9/6/2012

10. 6. 2012, 18.00
Císař Ferdinand III. Aneb Martin Šubert. Foto: Magdaléna SatinskáMartin Šubert, který byl dnes na Špilberku císařem Ferdinandem III, šermuje už od mládí. Se šermířskou skupinou postupně začal vystupovat i na větších historických akcích, kde si ho všiml šéf společnosti Rex, která pořádá na Špilberku hradní slavnosti. Už loni se tak nesly v duchu čekání na Ferdinanda III, kterého představoval právě Šubert. Osvědčil se, a tak je císařem i dnes.

„K historii mě vedl už jako malého táta. A zhruba před dvaceti lety jsem začal šermovat a zajímat se o historii taky,“ vzpomíná představitel Ferdinanda III na své začátky. Informace o historických postavách si zjišťuje hlavně z knih, kterých má díky tátovi hodně a také na internetu. Zatím se mu, nestalo, že by ho někdo překvapil otázkou, na kterou by neuměl odpovědět. „Ne všechny informace, které najdu, jsou ale použitelné. Nedovedu si třeba představit, jak bych ztvárnil odulý habsburský ret,“ směje se šermíř.

Šéf společnosti Rex Radim Dufek si ho pro roli císaře nejprve vybral podle vizáže, svou roli ale hrála například také chůze a držení těla. Martin Šubert však nepředstavuje pouze císaře Ferdinanda II. Na jiných akcích se stává třeba Ferdinandovým konkurentem – švédským generálem. „Líp se ale cítím jako Ferdinand,“ krčí rameny Šubert.

Pokud by se někdo chtěl také stát císařem, generálem nebo šermířem, má pro něj Martin Šubert radu. „Když jste z Brna a okolí, je nejlepší využít nějakou větší skupinu nebo agenturu jako jsou třeba Sígři, Rex a podobně. Nebo lze vyhledat nějakou podobnou skupinu v místě bydliště,“ uzavírá představitel císaře Ferdinanda.

Hana Březinová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na
www.munimedia.cz

cz en