Stovky lidí čekaly na prohlídku brněnského televizního studia

30/5/2009

30. 5. 2009, 17.30
Brno, Běhounská – Dlouhá fronta lidí stála už dnes dopoledne před budovou brněnského studia České televize. Frontu nebyli zájemci líní vystát ani ve vytrvalém dešti.Malí i velcí byli z prohlídky televizního studia nadšení. Foto: Zuzana Dvořáková

„Návštěvníky provázíme kostymérnou, maskérnou, studiem A, kde se točí takové pořady jako Sama doma nebo Den D a studiem B, které je zpravodajské. Dále mají možnost podívat se do střižen, režií, na záznamová a některá další technologická pracoviště. Máme tady taky různé informační stánky k technologiím a digitalizaci,“ popsala připravený program mluvčí studia Hana Orošová.

K dispozici návštěvníkům byli i dramaturgové, technici a kameramani, kteří vyprávěli o práci v televizi. „Dříve se třeba zprávy začaly natáčet na pět kamer najednou a na konci natáčení jela už jen jedna. Musím zaklepat, že my už takové problémy řešit nemusíme. Dneska, když se něco porouchá, bývá to disk, který se jednoduše vymění a jede se dál,“ vysvětloval například technik Josef Mikulka.

Zájemci si mohli zkusit práci s kamerou i sami. „Líbilo se mi, že jsem mohl vidět zblízka samotná studia, kamery a záznamová zařízení. Prostě pohled zevnitř, spíše z té technické stránky,“ řekl jeden z návštěvníků, Jan Zemánek.

Zákulisím televizní tvorby prováděly rovněž maskérky, kostymérky i moderátoři. Všichni zájemcům rozdávali fotografie a autogramy. „Sbírám autogramy slavných osobností a tady je to příležitost rozšířit si sbírku. Podařilo se mi to a jsem spokojená,“ svěřila se u stánku se suvenýry sběratelka Lucie Urbánková. To Janu Ambrožovou zaujaly kostýmy a režie. „Ale kdybych si mohla něco vybrat, tak bych spíš chtěla zkusit být za kamerou nebo moderovat nějaký pořad,“ přiznala návštěvnice.

Lidé si mohli zkusit také usednout za moderátorské křeslo či navléknout si masky z natáčení filmů a pohádek. „Mnozí se dost stydí ptát se, ale když už se ptají, hodně je zajímá práce na Četnických humoreskách, které se točily u nás,“ řekla externí kostymérka Petra Vlachová Puldová.

Zuzana Dvořáková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en