Tramvaje z dob babiček si podmanily cestující

7/6/2008
7. 6. 2008, 18.15
Brno-střed, Mediánky – Cestující městskou hromadnou dopravou si dnes mohli v Brně vybrat. Nasednout do moderních vozů, nebo se svézt starobylou tramvají, autobusem či trolejbusem? Takové dilema připravil lidem dopravní podnik.Do ulic dnes vyjela i koňka. Foto: Aneta Šedá

Do ulic totiž vyrazily zrekonstruované vozy, které mají cestujícím přiblížit, jak vypadala doprava v Brně v první polovině dvacátého století. „Dopravní podnik tím chce navázat na staré tradice. Hodně investoval před dvěma do rekonstrukce starých vozů,“ řekl průvodčí a řidič tramvaje z roku 1940 Radek Pelikán. „Dřevo je nové, ale železné části jsou původní. Na ovládání vozu se musí zvyknout, ale netrvá to dlouho,“ dodal.

Staré vozy tažené koňmi nebo poháněné parou nejsou v centru Brna nic ojedinělého. Do ulic vyjíždějí vždy v době festivalu Brno – město uprostřed Evropy, jehož součástí je přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis. „Cílem našeho festivalu je předvádět domácím i zahraničním návštěvníkům výjimečnosti. A tak už od počátku festivalu zábavy brázdí ulice Brna tato unikátní vozidla,“ vysvětlil producent festivalu Jiří Morávek.

Akce dopravního podniku se setkala s velkým ohlasem. „Jízda byla moc pěkná. Už jsem takovou tramvají s babičkou jela. Chtěla bych s takovou jezdit do školy,“ smála se nadšeně například šestiletá dcera Andrey Semanové z Brna.

„Moc se nám to líbilo, vnuci byli nadšení, když se zastavovalo a průvodčí musel přehazovat výhybky,“ okomentovala jízdu historickým vozem Vlasta Imlerová ze Zlína a zavzpomínala na staré doby, kdy cestující mohli do tramvají naskakovat za jízdy. „Vnukům jsme chtěli ukázat, jaké to bylo, a tak jsme přijeli do Brna,“ dodala žena.

Zdena Čechová se zase byla se synem podívat ve vozovně na modely a zpět se chystala jet historickou tramvají. Zájem byl velký, ani v jedné soupravě se většinou nenašlo volné místo.

„Nečekali jsme, že to lidi bude tak moc zajímat. Nejvíc jezdí prarodiče s vnoučaty. Už jsme dnes dvakrát doplňovali jízdenky,“ ohodnotil dnešní jízdy průvodčí Radek Pelikán.

Jízdy historických vozů a celá brněnská Dopravní nostalgie budou pokračovat ještě zítra. Zájemci mohou zavzpomínat také na staré automobily, které budou na Dominikánském náměstí anebo zavítat na vlakové nádraží. Odtamtud budou vyjíždět parní lokomotivy do Vyškova, kde je v muzeu připraven program pro děti.

Aneta Šedá
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně


Fotogalerie: Aneta Šedá
cz en