V Brně zavládne Dopravní nostalgie

4/6/2008

4. 6. 2008, 11.45
Brno – Historické doprParní tramvaj Caroline v ulicích Brna. Foto: Robert Vystrčilavní prostředky budou po tři červnové dny, od pátku do neděle, křižovat brněnské ulice. Součástí vzpomínání na dopravu z časů babiček a prababiček budou výstavy, prohlídky, jízdy vozidly dávné městské hromadné dopravy a výlety do okolí vlaky taženými parními lokomotivami.

„Na tu akci se těším. Je to příležitost zažít na vlastní kůži alespoň něco z každodenního života našich předků,“ svěřila se studentka historie a muzejnictví Tereza Pavlíčková.

Dopravní nostalgie začíná v pátek ve čtyři hodiny, kdy začnou historické tramvaje a autobusy vozit z brněnského náměstí Svobody první cestující. „Tato akce je vždy velmi úspěšná. Každý rok je spojená se dnem otevřených dveří v některé z našich budov. Letos v sobotu otevřeme vozovnu v Medlánkách, která slaví své padesáté výročí,“ řekla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Pohanová.

Z medlánecké vozovny v sobotu o půl desáté vyjede na spanilou jízdu městem konvoj starých dopravních prostředků v čele s parní tramvají Caroline, který pak zastaví v centru Brna. Zahálet v sobotu nebude ani železnice. Parní vlaky provezou cestující tunely do Moravského krasu z Brna do Blanska a zpět.

V neděli návštěvníky čeká výstava historických vozidel v technickém muzeu. Kromě prostředků hromadné dopravy se projedou městem i starobylé automobily, které v neděli odpoledne zaparkují na Dominikánském náměstí.

Dopravní nostalgii pořádá brněnský dopravní podnik už pojedenácté. Přehlídka historických vozidel je součástí festivalu Brno – město uprostřed Evropy, jehož stěžejní akcí je soutěž ohňostrojů Ignis Brunensis.

Lenka Kašparová,
autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Chcete-li si prohlédnout obrázky nejen historických vozidel brněnské městské hromadné dopravy, klikněte na Brněnskou dopravní fotogalerii Vojtěcha Doležela zde.

Zde najdete fotografie z jízd historických vozidel MHD při dni otevřených dveří brněnského výstaviště.

Zde najdete fotografie z dopravy na ohňostroje a z ohňostrojů při festivalu Ignis Brunensis.

Zde najdete dopravní fotografie z letošní Brněnské muzejní noci.

cz en