V hasičské stanici bylo dnes rušno, lidé si přišli prohlédnout zákulisí

29/5/2009

29. 5. 2009, 17.45
Brno-střed – Rušno, které bylo dnes v prostorách brněnské hasičské stanice v Lidické ulici nezpůsobil poplach, který hasičům oznamuje výjezd k požáru, autonehodě nebo třeba k úniku chemikálií. Na stanici zavítaly davy menších i větších zvědavců na den otevřených dveří. Pořadatelé ho vyplnili atraktivním programem plným zábavy i poučení.Malá průzkumnice. Foto: Martina Leciánová

„Jé, podívej, dědo, támhle je ten auťák s žebříkem,“ vykřikuje malý Honzík Dolina. Oba si auto se zájmem prohlížejí. Po chvíli k nim přispěchá hasič profesionál a odpovídá na zvídavé otázky. Oba pánové se zájmem a jiskrou v oku pečlivě poslouchají. Mezitím si Honzíkova babička nechává od hasičů radit, jak se chovat v nebezpečných situacích. „Jsou to hrdinové. Já bych jejich práci určitě nezvládla,“ svěřuje se žena.

Zájem o bližší seznámení s prací hasičů projevují hlavně děti. Přicházejí nejen se svými rodiči a prarodiči, ale také s učiteli. „Velkou vlnu zájmu čekáme hlavně o víkendu,“ říká s úsměvem profesionální hasič Václav Myslivec.

Za volant zásahového vozu se však nepřicházejí posadit jen děti. Mnozí dospělí, především muži, si tak plní dětský sen. Když k tomu dostanou na hlavu pravou hasičskou helmu, zdá se být jejich štěstí dokonalé. „Neznám chlapa, který by v dětství nechtěl být hasičem,“ říká s nadšením například student Aleš Zábřevský.

Kromě možnosti prohlédnout a vyzkoušet si techniku, obleky a přilby si lidé pochvalují i informační stánek, který je zaměřen na prevenci. „Je fajn vidět, jak to tu funguje, a navíc se dozvědět něco užitečného,“ shrnuje Lenka Strnadová, která se přišla podívat se synem.

Martina Leciánová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en