Výstava dětských tříkolek dýchá pohodou

27/5/2012

27. 5. 2012, 11.30
Brno-střed
– Traktůrek z Itálie, první tříkolka na světě s kuličkovými ložisky, vozítko z Pensylvánie, které má svoji státní poznávací značku, tříkolky v podobě koní nebo tříkolka, která se pohání rukama. To všechno mohou spatřit návštěvníci výstavy dětských historických tříkolek v prostorách Paláce šlechtičen nedaleko brněnského náměstí Svobody.

Jeden z prvních návštěvníků obdivuje výstavu tříkolek. Foto: Adéla BeranováMajitel sbírky Jiří Fiala je nadšenec, který se sběratelství dětských tříkolek věnuje už více než deset let. Svou první tříkolku si dovezl až z Belgie. „Původně jsem začal se sbíráním historických kol, byl jsem s nimi na setkání v Belgii a dcerka si tam sedla na nádhernou tříkolku,“ uvedl. A tak ji koupil dceři pro radost. Od té doby se jeho sbírka rozrostla na sto třicet kusů a prý to není zdaleka konečný počet.

Jeden z prvních návštěvníků výstavy, Adam Ištvánek, byl nadšený z drobných detailů a úžasného stavu tříkolek. „Je to neuvěřitelné, když porovnám ty vystavené kusy, které ještě nejsou opravené a ty nablýskané, které vypadají skutečně jako nové,“ řekl. Opravit jednu větší tříkolku zabere Fialovi přibližně osmdesát až sto hodin. Většinu práce udělá sám, jen na některé odbornější zásahy povolává profesionály.

Ve dvou výstavních síních jsou k vidění tříkolky z celého světa – z Ameriky, Austrálie, o trochu méně z Evropy. Jen Česká republika je zastoupena velmi sporadicky. „V Evropě je ten problém, že tu byly dvě světové války. Armády posbíraly všechno železo a roztavily ho, včetně dětských tříkolek,“ podotkl majitel sbírky. Další zajímavostí je, že všechny vystavené exponáty jsou pojízdné. „Dcerka vyzkoušela snad všechny, jen ty největší ji ještě čekají,“ tvrdí Fiala.

Výstava v Paláci šlechtičen je přístupná do 10. června. Pokud by ji náhodou někdo nestihl navštívit, bude mít další příležitost příští rok ve Veselí nad Moravou, kam se sjedou uznávaní sběratelé těchto strojů z celého světa.

Adéla Beranová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na
www.munimedia.cz

cz en