Začíná brněnský festival – ohňostroj různorodých a nápaditých akcí

24/5/2011

25. 5. 2011, 9.45
Brno
– Obyvatelé Brna i návštěvníci města se mají na co těšit. Festival BRNO – MĚSTO UPROSTŘED EVROPY ...festival zábavy pod hrady Špilberk a Veveří.

„Na ohňostroje se opravdu moc těším. Loni jsem z toho moc neměla, protože bylo pořád škaredě nebo pršelo. Doufám, že letos to bude lepší,“ řekla studentka Jana Kovalčíková. Chystá se také na policejní mistrovství v jízdě na koni. „A půjdu i na Ballon Jam, to je příjemné zpestření,“ dodala studentka.

Také loňský festival byl velmi různorodý. Foto: Robert VystrčilNa své si přijdou všichni, festival je velmi různorodý. Dnes to budou milovníci hudby – čeká je májový charitativní koncert brněnské filharmonie a mladých hudebníků z projektu Mozartovy děti, který se koná v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí.

Zítra mohou zájemci navštívit mimořádný veřejný koncert Hlas pravoslaví v České republice. Koná se od 19 hodin na brněnském náměstí Svobody. Při koncertu se představí více než 100 členů věhlasných moskevských pravoslavných sborů.

V pátek 27. května pak náměstí Svobody zaplní policisté. Není se třeba bát, nepůjde o rozhánění nějaké nepovolené demonstrace, to jen začíná Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. A páteční večer v Denisových sadech bude patřit úvodnímu nesoutěžnímu ohňostroji na téma Metamorfózy.

Přehrada se ohňostrojem rozzáří hned den na to. Čtyřnásobní vítězové Ignis Brunensis, čeští ohňostrůjci se sdružení Flash Barrandov, předvedou své umění v exhibičním vystoupení nazvaném Vitamíny pro přátele. Čekání na večerní ohňostroj si děti i dospělí na přehradě mohou zkrátit prohlídkou speciálního plavidla na čištění přehrady nebo slavnostním křestem lodi Utrecht.

Neděle 29. května bude patřit zejména dětem. Kraví horu obsadí malí i velcí cyklisté, protože se tam budou konat různé závody. Návštěvníci se dozví i něco o cyklopříslušenství a o seřizování kol. Na letišti v Tuřanech se pak bude hledat Supertalent, který musí předvést něco originálního – ať už to bude zpěv, tanec nebo něco úplně jiného.

První soutěžní ohňostroj nazvaný Bouřlivý koncert francouzští ohňostrůjci vypustí nad brněnskou přehradu ve středu 1. června. Ohněm, barvami a hudbou budou divákům vyprávět příběh o vztahu člověka ke zvukům přírody.

V sobotu 4. června na Francouze navážou druhým soutěžním představením ohňostrůjci z Lucemburska, kteří divákům představí ohňostroj s trefným názvem Lucembursko přichází do Brna. Sobota ale bude náležet také milovníkům techniky. Na výstavišti se koná druhý ročník prodejního veletrhu historických automobilů a motocyklů.

Jedna z akcí loňského festivalu. Foto: Robert VystrčilNásledující neděle bude patřit zejména těm nejmenším. Celodenní program pro děti připravila Česká tábornická unie. V zámeckém parku v Medlánkách si zájemci budou moci vlastnoručně vyrobit upomínky na dětský den, na Kraví hoře si zase při akci Pustíme vás k vodě zasoutěží a ve sportovním areálu Komety se mohou zúčastnit dovednostních her.

Přehrada se naposledy rozzáří ve středu 8. června. Italští ohňostrůjci divákům v poslední barevné show předvedou jejích verzi Lidských nálad. Přehrada bude ještě předtím patřit krásným dívkám, bude se tam totiž volit Miss Přehrada 2011.

Čeští ohňostrůjci se s Brnem rozloučí na Špilberku. V rytmu ruského skladatele Alexandra Porfirjeviče Borodina rozzáří nebe nad centrem Brna poslední ohňostroj – Polovecké tance kníže Igora.

V sobotu 11. a v neděli 12. června se festival Brno – město uprostřed Evropy s diváky zase na rok rozloučí. Návštěvníci se budou moci rozloučit například na vinařských trzích na náměstí Svobody, ve vojenském ležení na Moravském náměstí nebo na hradě Špilberk, kam na poslední den zavítá vzácná návštěva – císař Ferdinand III. se šermíři, vojáky a divadelním vystoupením.

Neděle 12. června sice udělá tečku za letošním ročníkem festivalu, pro organizátory to ovšem neznamená žádný odpočinek. Naopak. Už teď začínají plánovat jubilejní patnáctý ročník.

Martina Učňová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en