Zemědělský jarmark slavil úspěch

31/5/2009

31. 5. 2009, 19.10
Brno, Zelný trh – Někdo se přišel podívat na ministry zemědělství Evropské unie, kteří přijeli na jižní Moravu na své neformální jednání, někdo zase na vystavená domácí zvířata. Na brněnském Zelném trhu bylo dnes hodně živo.Největší radost ze zemědělského jarmarku měly děti. Foto: Martina Leciánová

„Přijela jsem si poslechnout lidovky a taky jsem byla zvědavá na ministry,“ svěřila se například Libuše Možná, která na zemědělský jarmark přijela z Kuřimi. Tak jako další stovky lidí, ani ji neodradilo dnešní špatné počasí.

„My jsme se s dětmi přišli podívat hlavně na zvířátka,“ řekl tatínek malých dvojčat Karel Polesný. O tom, že se trh koná kvůli ministrům podle svých slov nevěděl. Jeho manželka uspořádání jarmarku jen chválila. „Až na to počasí,“ pokrčila rameny.

Náladu si ale deštěm nikdo zkazit nenechal. Kromě výstavy zvířat na náměstí pořadatelé připravili i stánky s vínem. „Tady se mi líbí nejvíc, vyjdu až na ministry,“ pochvaloval si student Martin Bona. Kromě vín z Moravy mohli návštěvníci zkusit také několik druhů biopotravin. O zábavu se staraly jihomoravské divadelní a hudební soubory.

„Podobné akce jsou pořádány proto, aby se politici přiblížili lidem a blíž poznali kraj, ve kterém zasedají,“ řekla Miroslava Žilková z Úřadu vlády.

Dnes ministry, kteří dorazili na Zelný trh kolem sedmnácté hodiny, aby pozdravili Brňany, čeká kromě koncertu ještě ohňostrojné intermezzo mezinárodního týmu Ignis Brunensis. Zítřek je vyhrazen poznávání Jihomoravského kraje a zakončí ho slavnostní večeře ve Wanieck Gallery – podávat se bude mimo jiné speciální paštika, špalíček panenské svíčkové nebo jablečný štrúdl s rozinkami, vanilkovým krémem a zmrzlinou.

Ministři se kromě oficiálních dárků českého předsednictví mohu těšit také na Kufřík přežití v Jihomoravském kraji. „Kufřík obsahuje například víno, DVD o folklóru a malý model traktoru Zetor,“ prozradil mluvčí kraje Jan Chmelíček.

Martina Leciánová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en