Živelný ohňostroj odstartoval týdny plné zábavy

23/5/2008
23. 5. 2008, 23.50
Brno-střed -Začalo to tím, že v doprovodu hudby z filmu Dracula na nebi řádil zlatý a červený ničivý Oheň. Poté stříbřitý a vířivý Vzduch souzněl s melodií Vangelise a na závěr podkreslili klasikové Händel a Prokofjev představu Vody a Země. Theatrum Pyroboli jsou již brněnským divákům známí. Tradičně zahajují svým představením mezinárodní soutěžní přehlídku ohňostrojů Ignis Brunensis. Tento festival vstupuje letos do druhé dekády, má za sebou již deset úspěšných ročníků.Ignis Brunensis 2008 - Prelude I

Davy především mladých lidí už hodinu předem mířily buď na Špilberk nebo na Petrov. Kvůli bezpečnosti musela být dočasně uzavřena ulice Husova, na pořádek tam dohlížely četné policejní hlídky. Situaci zvládly bez problémů.

Hlava na hlavě. Doslova noha na noze. Tak vypadaly kaskády kolem Denisových sadů kolem půl jedenácté večer. Lidé se na ohňostroj scházeli odevšad - z domů, z bytů, z práce i z ulic města. V centru Brna totiž řádili kejklíři, divadla byla otevřená všem zájemcům o kulturu a její zákulisí a na každém rohu bylo něco k vidění. Lidé si užívali venkovních představení i cirkusového průvodu. Ohňostroj slavnostně zakončil příjemný večer.

S úderem zvonů z věže Svatopetrského chrámu začaly na nebe vzlétat první rachejtle, děti začaly výskat a dospělí znalecky pochvalovali ty nejpůsobivější efekty. Jen na okamžik byl ohňostroj přerušen krátkou pomlkou, avšak o to víc se všichni radovali, když na nebe vzlétly další světlice. „Nejlepší efekty byly ty, co lítaly vysoko a vždycky potom zaplnily celou oblohu. A atmosféra tady byla skvělá,“ okomentoval nadšeně student Aleš Sukovatý ohňostrojové představení. „Byly jsme se podívat na představení Modrý pták a tak jsme nestihly ohňostroj celý,“ řekla Jana Tichá, která se svou dcerou přijela na festival až z Tábora. „Zítra tady ještě budeme, tak se určitě půjdeme podívat i na výstaviště,“ dodala. Tereza Míšková byla z večera také nadšená: „Moc se nám to líbilo, určitě se půjdeme podívat na další ohňostroj. Dnes se ještě chystáme do muzea,“ řekla.

Theatrum Pyroboli vystoupí ještě zítra se svým ohňostrojovým prelude Kolo štěstí. Tentokrát bude zářit nebe nad brněnským výstavištěm.

Aneta Šedá
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en