Drony: zazářila Eiffelovka i Parthenon

8/6/2024

Brno – Show Jsme Evropa připomněla v sobotu 8. června 20. výročí vstupu České republiky do Evropské unie. Dronové představení doplnil hudební podkres, včetně světoznámé Smetanovy skladby Má vlast, i mluvené slovo v češtině.

Dronová letka v rekordní velikosti 250 dronů se nejprve zformovala do tvaru lípy, národního stromu České republiky – autoři tak poukázali na to, že všichni máme společné kořeny. Na obloze byl vidět i obrys Česka, který se změnil na obrys celé Evropské unie.

Dronová letka pak ukázala, co všechno je možné v Evropě zažít a vidět: dominantu Paříže, „železnou dámu“ Eiffelovu věž, šikmou věž v Pise, jež popírá fyzikální zákony či Parthenon stojící v athénské Akropoli. Díky dabingu tvůrci také připomněli, jak jednoduché cestování po Evropě je. Nechyběly ale ani další symboly Evropské unie a Česka: ikonických 12 evropských hvězd nebo česká vlajka. A v úplném závěru se nad přehradou objevilo obří srdce představující ztvárnění Česka jako srdce Evropy.

Dronová show byla dvojitou premiérou: šlo o vůbec největší dronovou show v České republice a vůbec poprvé byla v Brně kombinovaná i s ohňostrojnými efekty, a to v samém závěru.

„Ohňostrojné efekty k dronům připravili ohňostrůjci z Flash Barrandov SFX. Díky podpoře partnerů se podařilo letos rozšířit letku z 200 na 250 dronů. Uvidíme, kam se podaří posunout další ročníky,“ uvedl Ondřej Morávek z pořadatelské společnosti SNIP & CO.

Diváci hodnotili podívanou velmi vysoce. „Byl to velký zážitek, bylo poznat, že show je větší než minulý rok. Líbilo se mi, že drony dokážou zobrazit třeba Eiffelovku,“ zhodnotila podívanou například Klára Volfová.

Po dronech čekal diváky v sobotu ještě ohňostroj Dobytí ráje na počest spoluzakladatele festivalu Ivana Martinka. Návštěvníky Ignis Brunensis čeká letos ještě jedna dronová show s názvem Voda je život. V sobotu 15. června ve 22 hodin se nad Brněnskou přehradu znovu vznese 250 dronů, poté diváci uvidí mezinárodní ohňostroj Duhová rapsodie.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en