Ohňostroj uctil památku českého ohňostrůjce

8/6/2024

Brno – Duhové efekty, skladby laděné do vybraných barev i velkolepé zakončení ve zlaté barvě. To vše při sobotním pyromuzikálu připomínalo některé ohňostroje Ivana Martinka, který podobně připravoval svá show.

První přehradní ohňostroj festivalu Ignis Brunensis, při němž tvůrci pracovali s velkými pumami na obloze i menšími efekty na vodní hladině a také s emotivním hudebním doprovodem připravili v sobotu 8. června čeští ohňostrůjci – přátelé a kolegové Ivana Martinka, který koncem roku 2023 odešel do ohňostrojného nebe, na jeho počest.

„Ohňostrojem Dobytí ráje vzpomeneme na ohňostrůjce a spoluzakladatele festivalu Ivana Martinka. Zazní jeho oblíbená hudba od skladatele Vangelise,“ uvedl představení Jiří Morávek z pořadatelské agentury SNIP & CO. Šlo o 140. ohňostroj synchronizovaný s hudbou v sedmadvacetileté historii Ignis Brunensis, na které se Martinek podílel soutěžními ohňostroji i nesoutěžními show.

Ohňostrojná vzpomínka si získala srdce diváků na přehradě. „Musím autory pochválit za výběr hudby, skvělá volba. Show byla perfektní,“ ocenil podívanou například Radek Venclovský.

Veronika Jirová vnímala ohňostroj jako netradiční. V některých efektech jsem viděla hvězdy, v jednu chvíli to vypadalo jako slunce. Vážně se mi to líbilo,“ zhodnotila zážitek.

Ivan Martinek se k ohňostrojům dostal díky divadlu a scénickým efektům, a dával si velmi záležet jak na jejich technické stránce, tak na uměleckém dojmu. Pro Ignis Brunensis designoval ohňostroje s týmem Theatrum Pyroboli, celý festival také v roce 1998 spoluzakládal.

„Ohňostroje, které děláme v Brně, se dostaly do múzické kategorie, mají svou výpověď. Pro lidi to je zážitek. Člověk má vztah k živlům a oheň je jeden z těch silnějších živlů, provází nás životem v dobrém i zlém a tohle je jeho dekorativní projev. Proto je to takový magnet. Je to neobvyklá věc, která není každý den, je to svým způsobem svátek,“ popsal brněnský festival v jednom z rozhovorů z minulých let. Diváci jeho slova potvrdili: Ohňostroj věnovaný jeho památce sledovalo na přehradě početné publikum, a to navzdory nepříznivé předpovědi počasí.

Sobotnímu ohňostroji předcházela dronová show Jsme Evropa. Další ohňostroj diváci uvidí ve středu 12. června: německý tým Beisel Pyrotechnik si připravil soutěžní show s názvem Tanec andělů dva kroky na cestě do pekla.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en