Ignis Brunensis vyhrál rakouský tým

20/6/2024

Brno – Rakouská show Přátelství získala na 27. ročníku mezinárodního ohňostrojného festivalu Ignis Brunensis hlavní cenu i cenu za hudbu. Tým Pyrovision v čele s designérem Christianem Czechem věnoval svou show přátelství s českými ohňostrůjci a týmem Flash Barrandov SFX.

Sedmnáctičlenná porota udělila ve čtvrtek 20. června celkem tři ocenění, v pátek 21. června večer pak bude vyhlášena ještě divácká cena udělená na základě diváckého hlasování na facebookových stránkách Ignis Brunensis a Rádia Krokodýl.

„Jsem moc rád, že jsme cenu získali. S Jaroslavem Štolbou z Flash Barrandov se známe už spoustu let a naše přátelství je pro mě to nejdůležitější. Ohňostrojných soutěží se účastním už dvacet let, ale Brněnská přehrada je pro mě nejkrásnější místo k ohňostrojným show,“ řekl Christian Czech při přebírání ceny.

Podle uměleckého ředitele festivalu a designéra týmu Flash Barrandov SFX Jaroslava Štolby zvítězilo velice krásné představení. „Bylo evidentní, že na něm autoři pracovali velmi dlouho a že se mu věnovali. Občas sem přijede tým se show, se kterou cestuje po celém světě, ale rakouská show byla připravená nejenom pro naše prostředí, ale i pro naše diváky. Žijeme v takové době, kdy by se slovo přátelství mělo skutečně naplnit. A krásně vyšlo i počasí,“ zhodnotil Štolba.

Cenu Českého rozhlasu za nejlepší hudbu si odváží trovněž Pyrovision. Ve své show vsadili na netradiční hudbu zahrnující i remixy a covery, u povinné skladby využili její metalovou verzi.


Rozhovor s autorem vítězné show Christianem Czechem

Už před show jste prozradil, že je pro vás její příprava srdeční záležitostí. Dnes jste už potřetí vyhráli cenu za nejlepší hudbu a vůbec poprvé i hlavní cenu. Jaké máte pocity?

Je to skvělé! Možná je to pro mě vůbec nejdůležitější výhra. Ohňostrojných soutěží se účastním už dvacet let, ale Ignis Brunensis je pro mě ta nejdůležitější, a to díky velkému a dlouhodobému přátelství s Jaroslavem Štolbou, se kterým jsme spolupracovali na spoustě projektů v různých zemích. Jeho umělecké pojetí je od toho mého odlišné a každý pracujeme trošku jinak, ale tvoříme skvělý tým.

Ve své show jste použili netradiční hudbu i jedinečné efekty. Napadlo vás při přípravě, že díky tomu získáte dvě ze tří ocenění?

Vůbec jsem to nečekal. Pro mě je hlavní, aby ohňostroje diváky nenudily. Existuje spousta ohňostrojů, kde vidíte všechny barvy zároveň a ohňostroj je extrémně hlasitý. Já barvy pečlivě vybírám a nechci se ve svých show opakovat, protože pak to všechny začne nudit a diváci si při ohňostroji povídají, jedí, zkrátka ohňostroj pak není hlavní atrakcí takové akce. Podle mého názoru by ohňostroje měly být hlavní událostí, jinak nemá cenu je dělat.

Která část show je vaše nejoblíbenější?

Pro mě je celá show o emocích a mě velmi dojalo už to, když mě Jaroslav požádal, abychom na Ignis Brunensis přijeli. Co se týká mé oblíbené části, nejvíce mě bavila první část. Použili jsme na ni hudbu od mongolské skupiny, která byla hodně odlišná od standardně používané hudby, takže to pro mě byla výzva. Náročné pro mě bylo i loučení v závěru, protože v tomto oboru nikdy nevíte, jestli a kdy se vrátíte a naše práce může být i nebezpečná, takže jsem při loučení vždy trochu emotivní.

Získali jste skvělé hodnocení od odborné poroty a velmi pozitivně vaši show zatím hodnotí i diváci…

Udělá mi vždy velkou radost, kdy se lidem moje show líbí. Chci jim dopřát příjemný večer a přinést jim pocity a emoce. Ohňostroje nejsou technika, jsou velmi emotivní.

V Brně jste soutěžili už popáté, chtěli byste se sem v budoucnu vrátit?

Rozhodně, s Flash Barrandov SFX moc rád spolupracuju, jsou to skvělí ohňostrůjci. V minulosti jsme dělali show třeba v Šanghaji, Montrealu, v Belgii, ale nemají tam tak skvělé týmy. Naši čeští kolegové jsou dobrosrdeční a máme s nimi opravdu skvělé vztahy. Proto je to pro nás na Ignis Brunensis tak příjemné. Zažili jsme i místa, kam už se nevrátíme, protože jsme neměli tak pozitivní zážitky, ale v Brně je to naprosto skvělé – jak je vše zorganizované, jak o nás organizátoři pečují. Proto se těším, až se sem budeme moci vrátit.


Cenu za nejlepší design povinné části Ignis Brunensis získal tým Flash Barrandov SFX, který své představení připravil ve spolupráci s dalšími českými ohňostrůjci. Pyromuzikál Dobytí ráje vzdal hold spoluzakladateli Ignis Brunensis a ohňostrojnému umělci Ivanu Martinkovi, který loni odešel do ohňostrojného nebe.

Organizátoři už vyhlásili datum příštího ročníku ohňostrojné přehlídky: 28. ročník festivalu Ignis Brunensis se bude konat od 31. května do 21. června 2025, první přehradní ohňostroj se uskuteční 14. června 2025.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en